OTVORENO RADI NA FORMIRANJU VELIKE ALBANIJE: Rama za predsednika Albanije postavlja političara s Kosova?! U trci Pacoli i Hadžiu!
Albanski premijer Edi Rama nedavno je u javnost lansirao ideju da bi kandidat za šefa države mogao da bude neko van Albanije. Time je dodatno zamutio ionako već uskovitlanu situaciju u vezi sa Kosovskim problemom. Odmah su počela nagađanja ko bi mogao da bude taj kandidat. Naravno, on bi bio sa Kosova, a kao najozbiljniji kjandidati izdvojili su se bivši ministar inostranih poslova lažne države Kosovo Bedžet Pacoli i novinar i politički analitičar Baton Hadžiu. Osim što su obojica aktivni u političkom životu Kosova, oni su i veoma prisni lični prijatelji i politički istomišljenici Edija Rame. Ovaj potez, ocenjuju sagovornici Kurira, sigurno bi vodio ka stvaranju "velike Albanije", ali bi uticao i na pregovore Beograda i Prištine.
Prema rečima Dušana Janjića, svako ko ima albansko državljanstvo može da bude izabran.
- Rama pokušava da iskoristi trenutnu političku siutuaciju. On je doišao u sukob sa Iljirom Metom, predsednikom Albanije jer ga ovaj nije podržao kad su bili neredi u Tirani. Meta ima podršku u narodu, ali u skupštini je situacija drugačija. S obzirom da se u Albaniji predsednik bira u parlamentu, Rama bi da iskoristi trenutnu situaciju koja mu ide na ruku i predloži svog kandidata - ističe Janjić dodajući da ipak nije sve baš tako lako kako se čini.
- Nisu u Albaniji oduševljeni ovom idejom. Građani su osetljivi na takve stvari. To znači da političari sa Kosova nisu baš dobrodošli i tako dobro primljeni u Albaniji kako se to pokušava predstaviti - naglašava Janjić podvlačeći da je njegov stav da niko ko bne živi na teritoriji neke države i ne plaća joj porez ne bi trebalo da obavlja značajne političke funkcije.
- Eventualno je uredu da obavlja menadžerske funkcije, ali političke, a pogotovo tako visoko rangirane, nikako - kaže Janjić ističući da je iza ovog predloga, kao i dodele državljastva po etničkom osnovu, svakako uideja o stvaranju velike Albanije.
- Međutim, to je toliko daleko od realizacije da o tome ne vredi ni raspravljati. Ceo region iz godine u godinu gubi stanovništvo, pa je svaka priča o velikom ovome ili onome potpuno deplasirana - smatra Janjić.
Sa duge strane Zoran Milivojević, diplomata u penziji, kaže da je ova ideja neobična i politički intrigantna i zasigurno bi vodila stvaranju „velike Albanije" ali i uticala na pregovore Beograda i Prištine. On smatra da bi bila sasvim druga stvar da je kandidat za predsednika neko od uglednih Albanaca iz dijaspore, koji je poreklom iz Albanije jer bi to bilo interesantno, s obzirom da Albanija ima kancelarski politički sistem gde je ključna vlada i premijer.
- U tom smislu bi predsednik bio simbol nekog odnosa sa dijasporom. Međutim, kada se u ovoj priči pojavljuju kandidati koji su politički faktori na KiM, to je sasvim druga dimenzija i ide u pravcu ne samo nacionalnog, već i političko- institucionalnog objedinjavanja. Drugim rečima, ide u prilog teze o panalbanskom projektu na ovim prostorima, odnosno, uvezivanju Kosova i Albanije, ideji koja među Albancima postoji još od 19. veka - ističe Milivojević i dodaje da izbor tih ličnosti nije nasumičan, već su to osobe koji su bile politički afirmisane u političkom životu Prištine kroz ucešće i pozicijama koje su zauzimali u prošlim vladama tzv. Kosova.
- Drugim rečima, to su ličnosti koje su u svakom smislu zastupale interese Kosova kao nezavisne države. Tako da bi njihov ulazak u institucije Tirane sigurno išao u zbližavanje sa institucijama u Prištini. Teško da bi se te dve stvari mogle odvojiti - upozorava Milivojević podvlačeći da bi to pre svega bio pokazatelj da se od ideje „velike Albanije" ne odustaje i da je to ideja koja povezuje sve albanske političke strukture na ovim prostorima, jer nema nijedne albanske strukture koja toj ideji nije privržena.
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti