MINISTAR MALI: Vreme uništavanja Srbije je prošlost, građani će na izborima znati da izaberu opciju koja je posvećena napretku
Ministar finansija u Vladi Republike Srbije i potpredsednik Glavnog odbora Srpske napredne stranke Siniša Mali danas je reagovao na izjavu ekonomiste i kandidata za premijera ispred koalicije „Boris Tadić - Ajmo ljudi“ Gorana Radosavljevića, naglasivši da je apsurdno da o ekonomiji Srbije govore oni koji su u velikoj meri doprineli njenom upropaštavanju. „Naučili smo da kreatori propasti Srbije nemaju obraza i da veoma često zaboravljaju kakvu smo Srbiju od njih nasledili, a koja je danas stabilna i vodi računa o svojim građanima. Ali, podsećanja radi, u vreme Radosavljevića i kao savetnika predsednika i kao državnog sekretara u Ministarstvu finansija inflacija je bila dvocifrena, čak 11 procenata, a kurs je drastično skočio sa 81 na čak 113,13 dinara, čime je i bez vanrednih spoljnih okolnosti pad životnog standarda bio neminovan.
U njegovo vreme, zatvarane su fabrike, a na stotine hiljada ljudi je izgubilo svoje radno mesto. Oni su se prekomerno zaduživali, uz neshvatljivo visoke kamatne stope od 7,25 odsto, kako bi veštački podizali plate i penzije, jer u budžetu nisu imali novca. Sve to, izvesno je vodilo do bankrota, jer su i Radosavljević i njegovi drugari „stručnjaci“ uspeli da devastiraju javne finansije, da građane i državu doteraju do prosjačkog štapa. Za to vreme, pokradene pare su se taložile na privatnim računima. Građani baš u to vreme, dok je Radosavljević bio u vlasti usavršili magiju preživljavanja, tako da Radosavljević možda sve ovo što izgovara podvodi pod „mističnu alhemiju“, s ciljem da se zaboravi njihovo nepočinstvo“, rekao je Mali. On je naglasio da tajkunski mediji konstantno serviraju laži, pošto medijski prostor poklanjanju onima kojima nos, poput Pinokija konstantno raste, a sve s ciljem da se ponovo uvale u fotelje, kako bi nastavili da kradu. „Ne moraju Siniša ili Aleksandar Vučić da se hvale, jer je napredak na svim poljima vidljiv građanima. „Laži koje im se serviraju preko provladinih medija“ potvrđuju i Svetska banka, i Međunarodni monetarni fond i rejting agencije. Tako smo juče dobili još jednu potvrdu agencije „Fitch Ratings“ koja je u najnovijem izveštaju potvrdila kreditni rejting Republike Srbije na nivou BB+, uz stabine izglede za njegovo dalje povećanje. Kao što i sami znate, Srbije je na korak od investicionog rejtinga, a u njihovo vreme, to je bilo gotovo nemoguće. Agencija je objasnila da je rejting Srbije podržan kredibilnom makroekonomskom i fiskalnom politikom koju vodi Vlada Republike Srbije, kao i snažnim rastom BDP-a tokom prethodne godine. Podsećanja radi, zahvaljujući snažnom oporavku domaće tražnje, u 2021. godini ostavaren je rast BDP-a od čak 7,5 odsto, a i narednih godina očekuje se rast iznad dugoročnog trenda“, naveo je on. Govoreći o zaradi nekada i sada, Mali je istakao da je prosečna plata za vreme Radosavljevića, 2012. godine bila 329 evra, a da je danas 610 evra. „Dakle, prosečna zarada je gotovo duplo veća, ali mi smo posvećeni da još više unapređujemo životni standard građana. Plan je da do kraja mandata sledeće vlade prosečna zarada bude 1.000, a prosečna penzija 500 evra. Podsetiću da i plate i penzije rastu iz godine u godinu, bez obzira na izazove sa kojima se suočavamo. Ove godine su od 1. januara plate u javnom sektoru uvećane 7 i 8 odsto, penzije po švajcarskoj formuli za 5,5 procenata, a minimalna cena rada za 9,2 odsto. Kada pogledate BDP, jedan element je potrošnja i mi želimo da građani žive što bolje.
To znači da plate i penzije moraju da rastu, jer kada raste potrošnja, raste i BDP. To znači da ćemo imati više novca za kapitalne investicije, čime se pokreće građevinska i ostale industrije, pokreću se ulaganja i domaća i strana, i otvaraju nova radna mesta. Radimo i na tome da povećavamo izvoz, jer je to novac koji ostaje u Srbiji Dakle, povećanje plata i penzija predstavlja meru koja doprinosi da građani što manje osete inflaciju za koju Srbija nije odgovorna, koja je rezultat svetskih dešavanja. Takođe, ograničili smo i cene osnovnih namirnica i dajemo sve od sebe kako bi naši građani što manje osećali pritisak“, naveo je on i podvukao da je uprkos ogromnoj pomoći privredi od 8,8 milijardi evra za dve godine stopa javnog duga pod kontrolom i trenutno na nivou od 52,4 odsto. Kako je Mali istakao, u vreme kada je Radosavljević vodio (ne)brigu o javnim finansijama, neograničeno javno zaduživanje od 2009. do 2012. godine je dovelo do akumulacije skupog i nepovoljnog javnog duga, a probijena su i fiskalna pravila, te je MMF suspendovao aranžman iz 2011. već u februaru 2012. godine, shvatajući da Srbija srlja u krizu javnog duga, odnosno u bankrotstvo. “Nova monetarna i fiskalna politika od 2012. godine morala je da se uhvati u koštac sa teškim reformama, fiskalnom konsolidacijom, sanacijama u bankarskom sektoru, obnavljanjima državnih fondova i stabilizacijom tržišta, odnosno cena i kursa“, rekao je on i zaključio da je vreme uništavanja Srbije samo tužna prošlost, te da će građani na izborima znati da izaberu opciju koja je posvećena napretku.
Kurir.rs
Bonus video:
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!