Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok, tokom svoje prve zvanične posete Zapadnom Balkanu, sutra će - nakon današnje posete BiH - boraviti u Beogradu.

Na svojoj mini turneji po Zapadnom Balkanu Berbok će, kako se pretpostavlja, kao glavnu temu u razgovorima sa svojim domaćinima nametnuti rat u Ukrajini i moguće posledice po Balkan.

Naravno, biće reči i o stabilnosti i evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana koju Berbok vidi kao glavni strateški prioritet Nemačke. Upravo zbog toga se očekuje da će šefica nemačke diplomatije u Beograd doći sa jasno formulisanim očekivanjima.

Naime, od kada je dobila status kandidata od Srbije se očekuje da uskladi svoju spoljnu politiku sa spoljnom politikom EU. Taj zahtev se uvek prevashodno svodio na odnose Srbije prema Rusiji.

Sada, kada je u jeku rat u Ukrajini, očekivanja Nemačke i cele EU je da se Srbija ogradi od Rusije i da, pored osude ruskog napada na Ukrajinu, ovoj zemlji uvede i sankcije.

Ti pritisci, ocenjuju poznavaoci prilika, biće još jači i intenzivniji, a Zapad će još više raditi na tome da u Srbiju smanji uticaj Rusije.

Bivši šef diplomatije SRJ Vladislav Jovanović za Kurir kaže da će Nemačka i EU sada pojačati pritisak na Srbiju da se odrekne Rusije i uvede joj sankcije.

0409-kadic.jpg
Foto: Dragan Kadić

- Svakako da će šefica nemačke diplomatije Analena Berbok u Srbiju doći sa jasno definisanim očekivanjima. Međutim, i mi bi trebalo da imamo jasno definisane stavove. Pa kad ona iznese svoja očekivanja da joj se stavi do znanja da Srbija od EU očekuje da poštuje svoj Statut i da Srbiji da garancije da će u EU ući pod istim uslovima kao i ostale zemlje - kaže Jovanović.

On objašnjava da EU od Srbije traži da procesu evrointegracija pristupi pod nižim uslovima.

- To predstavlja osporavanje našeg suvereniteta i teritorijalnog integriteta. Oni od nas očekuju da EU pristupimo bez Kosova i Metohije. Takvi uslovi nisu bili postavljeni nijednoj drugoj zemlji. Čak je i Kipar primljen kao jedinstvena teritorija - ističe Jovanović dodajući da Berbokovoj treba reći da će Srbija razmotriti zahteve EU i usaglasiti svoju spoljnu politiku sa njenom onog trenutka kada dobije garancije i uverenje da će ovoj zajednici pristupiti pod istim uslovima kao i ostale članice.

B. V.