Nova solo akcija lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa izazvala je pravo rasulo u opozicionom bloku koji je i inače sastavljen brzinski za izbore i s vrlo tankim vezama unutar koalicije. Đilasov odlazak na sastanak s predsednikom Srbije i Srpske napredne stranke Aleksandrom Vučićem i predlog da se ide na ponavljanje izbora u Beogradu naišli su na veliko negodovanje u taboru opozicije, jer su na videlo izašle najmanje dve stvari: da je lider SSP samovoljan i da je spreman da ponovo zloupotrebi svoje političke partnere.

Smicalice i podmetanja

Zbog svih smicalica koje je Đilas podmetnuo svojim koalicionim partnerima ne treba da čudi što su posebno oštri bili baš oni koje je najviše izigrao. Tako je lideru Narodne stranke Vuku Jeremiću, posle Đilasovog samovoljnog isticanja Zdravka Ponoša za zajedničkog predsedničkog kandidata, podmetnuta još jedna njegova podvala, ali je sva prilika da je ovoga puta neće progutati. Jeremić je juče rekao da će pristanak Vučića na Đilasov predlog značiti da je „de fakto kreirana tehnička koalicija u Beogradu SNS-SSP“ i da njegova „Narodna stranka neće biti deo te koalicije i neće učestvovati u daljem unižavanju institucija“. On naglašava da je Đilasova odluka da u javnom nastupu na medijima ponudi sastanak predsedniku SNS bila jednostrana.

- Za Narodnu stranku niko nije izdajnik, sve dok se ne pokaže suprotno, a vreme će pokazati ko je vera, a ko nevera - rekao je Jeremić, a na pitanje šta ako Vučić ne bude dao pozitivan odgovor, on je uzvratio:

- Citiraću jednog poznatog evropskog zvaničnika. Birali ste između sramote i poraza, izabrali ste sramotu, a dobićete poraz. Što se tiče koalicije, ona će nastupati u punom kapacitetu na ponovljenim izborima. Ako dođe do te de fakto tehničke koalicije sa SNS, to će značiti kraj Ujedinjene opozicije.

Oglasio se i lider DS Zoran Lutovac, koji je rekao da ih Đilas ništa nije pitao.

- Nije trebalo da dođe do susreta, bili smo protiv jer se tim susretom dodatno unižavaju institucije u Srbiji, povod može biti častan, ali epilog je drugačiji - unižavanje institucija - poručio je Lutovac.

Posle Ponoša, koji je rekao da se sa ovom vlašću ne razgovara, već se ona ruši, protiv Đilasovog postupka ustao je i njegov kandidat za gradonačelnika Beograda Vladeta Janković. On je rekao da je razgovor s Vučićem bio velika greška i da Đilasu zamera što se nije konsultovao s koalicijom i što je razgovarao u vaninstitucionalnom okviru. Upitan da li bi u slučaju ponavljanja beogradskih izbora ponovo bio na čelu liste, Janković se poslužio pričom o rimskim konzulima koji posle jednogodišnjeg mandata predaju vlast naslednicima uz poruku: „Ja sam učinio što sam mogao, a oni što dolaze posle mene učiniće bolje“.

Varnice

Kritike su stigle i iz koalicije Moramo. Njen kandidat za gradonačelnika Beograda Dobrica Veselinović optužio je Đilasa da je sastankom u Predsedništvu Srbije „dao slamku spasa režimu“ u prestonici.

6578.jpg
Zorana Jevtić, Beta/Luka Filipović 

- Dogovor iza zatvorenih vrata bez koordinacije unutar opozicije, pa čak i sa sopstvenim koalicionim partnerima, samo je davanje slamke spasa režimu koji je neupitno pred porazom u Beogradu - poručio je Veselinović.

Iz koalicije Moramo posebno su ljuti na Đilasovu opasku o nekima koji su pravili „žurku pošto su dobili 3,5 odsto glasova“.

Boris Tadić, opozicionar koji je za dlaku ostao ispod cenzusa u Beogradu, imao je takođe oštru poruku.

- Od Đilasovih saradnika koji ga sada napadaju za izdaju, samo mi je bizarniji sam Đilas, koji ignoriše činjenicu da je tako i on, čak i bez ikakvog osnova, za izdaju napadao druge - napisao je Tadić na Tviteru.

Željko Mitrović

„Dragi Điki“ je politička realnost koja se mora uvažiti

Vlasnik Pinka Željko Mitrović kaže da je Đilas posle ovih izbora politička realnost koja se mora uvažiti.

foto: Zorana Jevtić

- Mogu da izrazim samo svoj lični stav! Nekako imam utisak da posle desetak godina velikih tuča, mržnje i nedovoljno dobro artikulisanih političkih komunikacija između svih političkih aktera na javnoj sceni Srbije, možda je došlo vreme i možda su se stekli uslovi i za formiranje ambijenta smanjenih političkih i socijalnih napetosti, polarizacija i tenzija, čiji je preduslov bio ulazak velikog broja političkih organizacija u parlament! Sada više nije važno ko koga voli ili ne voli, svi mediji imaju obavezu da tretiraju sve parlamentarne grupe, za razliku od prethodnog perioda u kome mediji nisu imali obavezu da tretiraju vanparlamentarne stranke! Što se tiče „Dragog Đikija“, on je posle ovih izbora politička realnost koja se mora uvažiti, a to da li se njegova politička organizacija zove „Jedan od 619 miliona“ ili drugačije, stvarno više nije pitanje za medije.

Đorđe Vukadinović

Đilas ubrzao raspad interesne koalicije

Urednik u Novoj srpskoj političkoj misli Đorđe Vukadinović ocenjuje za Kurir da je sastanak Đilasa i Vučića samo ubrzao raspad koalicije.

foto: Stefan Jokić

- Ovo je povod, a ne uzrok ovog rasula. Koalicija, koja je skrojena neiskreno i interesno, već je bila mrtva i pre odlaska Đilasa u Predsedništvo, a verovatno i pre izbora. Čim je taj interes prošao, ubrzao se i taj njihov raspad. Ovde se postavlja pitanje ko i u čije ime razgovara s predsednikom. Đilas nije imao, a izgleda nije ni tražio saglasnost svojih koalicionih partnera za te razgovore. Ni obaveštenje im nije dao. To je, blago rečeno, čudno i neverovatno - kaže on.

Kurir.rs