Predsednici Ruske Federacije Vladimir Putin i predsednik Srbije Aleksandar Vučić imaće sledeće nedelje telefonski razgovor koji će biti presudan kada je reč o gasnom aranžmanu između dve države.

Od ishoda ovog razgovora zavisiće koliku cenu za plavo gorivo će ubuduće plaćati naša država i na koliko će ugovor biti oročen, saznaju Novosti.

Aktuelni desetogodišnji aranžman ističe 31. maja i načelni pregovori dveju strana na nivou kompanija su započeti, ali se očekuje da dvojica državnika stave pečat i da preciziraju uslove pod kojima će Srbija dobijati plin pred jednu od najneizvesnijih zima u poslednjih nekoliko decenija, imajući u vidu da svet potresa jaka energetska kriza zbog rata u Ukrajini i sankcija koje je protiv Moskve uveo zapad.

To ovom razgovoru daje dodatnu težinu, jer je Beograd s jedne strane pritešnjen otvorenim zahtevima evropskih zemalja i SAD da se pridruži kaznenim merama protiv Rusije, a s druge strane naša država je stroprocentno zavisna od gasa koji stiže iz najveće države sveta.

putin.jpg
Instagram Printscreen, Budućnost Srbije 

Zato je pred prvim čovekom Srbije izuzetno važan razgovor koji može da ima i političke i ekonomske posledice po našu državu. Podsetimo, Srbija je do sada strateški važan energent plaćala po ceni od 270 dolara za 1.000 kubika. Procene su da je takav aranžman nemoguće zadržati, imajući u vidu enorman skok cena plavog goriva na svetskim berzama.

Opet, naša strana se nada da Rusi neće pribeći ekstremnoj varijanti po kojoj bismo gas plaćali između 900 i 1.000 dolara za 1.000 kubika što bi bilo pogubno za našu industriju. I upravo u tom pažljivom odmeravanju ekonomskih i geopolitickih razloga, kao na apotekarskoj vagi, jeste delikatnost Vučićeve pozicije pred veoma važan razgovor sa liderom iz Kremlja.

Podsetimo, kako je ranije pisao Kurir, ako je suditi po gromoglasnoj tišini, prisutnoj oko pregovora Srbijagasa i Gasproma, koji traju već nekoliko dana, čini se da još uvek nisu definisani uslovi novog ugovora koji će se primenjivati nakon 31. maja, kada prestaje važnost cenovnika za Srbiju od 270 dolara za 1.000 kubika ovog energenta.

Postoje indicije da oni nisu nimalo laki jer su opterećeni i aktuelnom političkom situacijom ali i berzanskom cenom koja se kreće oko 1.000 dolara. Zbog takvih okolnosti neke načelno definisane uslove od strane predstavnika dve kompanije, među kojima je i formula za obračun buduće isporuke ali i vremensko trajanje ugovora, mogli bi da se utvrde na višem nivou odnosno u razgovorima predstavnika dve države.

To neće biti novina jer je i produženje ugovora i cena od 270 dolara za 1.000 kubika, koja ističe 31. maja, dogovorena između dva predsednika, Vučića i Putina, pa ne bi bilo iznenađenje da njih dvojica i ovaj gordijev čvor preseku. Na takav scenario upućuje i njihov telefonski razgovor nakon ponovnog izbora Vučića na funkciju, u kome je, bar prema zvaničnom saopštenju, konstatovano “da je neophodno u najkraćem vremenskom periodu pokrenuti razgovore o ceni, količinama i drugim uslovima nabavke ovog, za Srbiju, važnog energenta”.

(Kurir.rs/Novosti)

Bonus video:

00:31
Obraćanje predsednika Aleksandra Vučića na Sajmu automobila: Predsednik Vučić proglasio sajam otvorenim Izvor: Kurir televizija