Voljen i kuđen: Ko je Martin Šulc?
BERLIN - Ko je Martin Šulc, čija je izjava o međusobnom priznanju Beograda i Prištine kao uslovu za članstvo Srbije u EU u Srbiji, ali i u vrhu Evrope izazvala danas nedoumice, reagovanja, pa i demanti komesara za proširenje Štefana Filea?
Šulc, sadašnji predsednik Evropskog parlamenta, rođen 1955. godine u najmnogoljudnijoj nemačkoj pokrajini Severnoj Rajni Vestfaliji, "tvrđavi" nemačkih socijaldemokrata koji su tu - do dolaska na vlast kancelara Angele Merkel - neprekidno vladali skoro pune četiri decenije, i sam je socijaldemokrata po političkom uverenju, ali, izgleda- impulsivni po opredeljenju.
U svojoj političkoj karijeri, koju je započeo kao "omladinac" socijaldemokrata, Šulc je bio i voljen i kuđen, ali mu, očito, ambicija nikada nije manjkalo, pošto je sa 31 godinom, postao najmlađi gradonačelnik u Severnoj Rajni Vestfaliji, u kojoj živi čak 18 miliona stanovnika. U svojoj političkoj rečitosti i izjavama, Šulc je nailazio na mnoge protivnike, a u njegovoj biografiji je ostao umapćen skandal od pre desetak godina kada se u političkoj areni EP uhvatio u "koštac" sa tadašnjim italijanskim permijerom Silivom Berluskonijem, optužujući ga zbog duple uloge- premijera i medijskog magnata.
Berluskoni nije ostao dužan, pa je pomenuo i koncentracione logore i istoriju i Šulcu predložio da igra ulogu "kapoa" u nekom filmu o koncentracionim logorima - što je, naravno, naljutilo Šulca i izazvalo kritike na račun italijanskog premijera. To nije bio jedini skandal sadašnjeg predsednika EP, koji je pre dve godine došao u sukob i sa britanskim poslanikom u EP (Godfrey Bloom), kada je Šulc kritikovao u jednoj debati o budućnosti evra, odnosno, Pakta stabilnosti, posebnu ulogu Velike Britanije, koja ne pripada evro-zoni, ali uprkos tome učestvuje u diskusiji i rekao da bi se neki evro-skeptičari radovali raspadu EU.
Tek izborom za predsednika EP Šulc je ušao u "evropsku ligu" političara, a u aktuelnim debatama o krizi evra upozoravao često na opasnost "domino efekta" u pravcu Italije i Španije, ukoliko "priča" sa Grčkom "krene nizbrdo". Šulc je bio i protiv nemačko-francuskog predloga o ponovnom, privremenom uvođenju kontrole na unutrašnjim granicama zbog straha od ilegalnih useljenika i tu akciju ocenio kao "providni izborni manevar", pet dana pred prvi krug francuskih izbora.
"To pismo ima relativno malo zajedničkog sa Šengenskim sporazumom, ali puno s očajanjem izbornog borca", opisao je Šulc situaciji, misleći, kako se tumačilo, na poslednje rezultate istražzivanja javnog mnjenja, a na štetu bivšeg predsendika Nikole Sarkozija. Impulsivni Šulc važi za uverenog Evropljanina i borca za što veću integraciju EU, koga su često napadali evroskeptici i desničari, pa je utoliko njegova današnja izjava o priznanju Kosova, kao uslovu za ulazak Srbije u EU i neobična i vredna pažnje.
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti