Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nalazi se u Briselu odakle se obraća na zajedničkoj konferenciji za medije sa generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom.

- Hvala što ste me primili danas u Briselu. Zahvaljujem se što je želeo da sasluša poziciju Srbije. Govorili smo o onome što se zbivalo, ne moramo uvek sve da vidimo istim očima. Ulogu KFOR i NATO poštujemo na KiM. Njihova uloga uticala je na ublažavanje tenzija na KiM. Nastavićemo da poštujemo mandat KFOR-a i verujem da ćemo uvek naići na razumevanje i želju Stoltenberga i NATO za obezbeđivanja mira i stabilnosti. Za Srbiju mir i stabilnost od presudnog značaja, sutra ćemo imati teške razgovore - rekao je Vučić.

Srbija je vojno neutralna zemlja i tako će i ostati

Napomenuo je da je još jednom istakao da će Srbija ostati vojno neutralna i da "želimo da izbegnemo svaku vrstu eskalacije i da dođe do sukoba".

- Sutra ćemo imati teške razgovore, jer gotovo ni u čemu nismo saglasni, ali Srbija će se držati međunarodnog javnog prava, Briselskog sporazuma i svega što je potpisano. Srbija je vojno neutralna zemlja i tako će i ostati. Naša istorija nije laka, ali želimo učvršćivanje saradnje i sa KFOR-om i NATO i da izbegnemo eskalaciju sukoba. Mi mislimo da nismo napravili nikakvu provokaciju, ali razumem da smo mi sa Balkana dojadili svima u Briselu.

screenshot-6.jpg
Printscreen RTS 

- Ono što je važno za ljude u Srbiji je da smo našu poziciju objasnili.

Pitanja novinara

Vučić je, u odgovoru na pitanja novinara, istakao da srpska vojska i policija ni u jednom trenutku nisu prešli administrativnu liniju.

- Zahvalan sam NATO-u što sa takvim neistinama nije izlazio, za razliku od nekih drugih. Nama ne trebaju tuđe baze, želimo da sami obezbeđujemo naše nebo, zemlju i mir i tako ćemo se ponašati u budućnosti - rekao je Vučić.

Vučić je, odgovarajući na pitanja novinara, rekao da je drugačiji pogled zemalja Kvinte i Srbije na situaciju na KiM. Podseća da po Briselskom sporazumu specijalne jedinice tzv. Kosova imaju ograničenu mogućnost da upadaju na sever KiM, da se pravdaju borbom protiv terorizma, a da će Kvinta to uvek podržati.

Vučić: Za nas je važno da sačuvamo mir

Vučić je na pitanje koliko brzo Srbija može da reaguje u slučaju da se nad Srbima na severu sprovede nasiljeodgovorio:

- Mislim da je važniji Jensov odgovor na ovo pitanje. I pozicija zemalja Kvinte. Nasilje je u barikadama, a ne u sistematskom sprovođenju pravnog i suštinskog nasilja nad Srbima. Ono što imamo potpisano Briselskim sporazumom je to da je njihovim specijalnim jedinicama ograničen pristup na severu Kosova. Oni često upadaju i koriste situaciju pod izgovorm organuizovanog kriminala. Mi se nalazimo u teškoj poziciji, nemojte da očekujete od Srba da uživaju i kako im je mnogo lepo. Ima nova generacija mladića na severu Kosova koji to više neće da trpe. Oni ne doživljavaju Kosovo kao nezavisnu državu, već kao teritoriju Srbije. Mnogo ima problema, a za nas je važno da sačuvamo mir i nadam se da će biti dovoljno pameti da dođemo do dogovora.

03:52
Uvodno obraćanje predsednika Aleksandra Vučića iz Brisela Izvor: Kurir 

Stoltenberg: Imamo skoro 4.000 vojnika na KiM

Stoltenberg je rekao da NATO može da deluje brzo, da već ima prisustvo na KiM i da je povećao prisustvo.

- Sama činjenica da imamo skoro 4.000 vojnika na KiM pokazuje našu jasnu posvećenost. Misija KFOR je NATO najveća misija van NATO. Ponovili smo svoju posvećenost za misiju KFOR na KiM. KFOR blisko sarađuje sa drugim činiocima, uključujući i EULEX, a kada stvari postaju teške i opasne, raspoređujemo se i delamo, baš kao krajem jula - rekao je Stoltenberg.

screenshot-3.jpg
Printscreen RTS 

Generalni sekretar NATO kaže da su važni razgovori Beograda i Brisela i pozdravlja što je Vučić došao u NATO i što je angažovan u dijalogu. Najavljuje sastanak sa Kurtijem gde će, kako kaže, njegova poruka ostati ista: eskalacija mora biti sprečena, a NATO nastavlja svoju ulogu na KiM.

- Najbolje bi bilo izbeći potrebu za našim povećanim prisustvom, ali mislim da ono i pomaže da situacija ne eskalira - rekao je Stoltenberg.

Vučić ističe da ne postoje prave zabrinutosti sa strane Kurtija, već se radi o političkom narativu gde se sve koristi protiv druge strane.

- Sto i nešto dana slušamo o željama Srbije da izvrši invaziju na neke entitete ili zemlje u regionu, sve je to kao već trebalo da se desi, ali nije. To znači da su lagali. Uvek je lako iskoristiti ovu političku situaciju na KiM. Tražio sam da NATO sagleda situaciju na KiM i kaže kada smo mi prešli administrativnu liniju. Treba nam racionalan pristup, rešenje, a ne nečije želje za rešenjem u kojem bi se Srbija ucenjivala ili bi joj se naređivalo. Moramo da razgovaramo i nađemo pravo kompromisno rešenje - rekao je Vučić.

00:48
Vučić: Srpska vojska i policija ni jednom nisu prešli administrativnu liniju Izvor: Kurir televizija 

Obraćanje Stoltenberga

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg izjavio je danas za poboljšanje situacije na severu Kosova potrebna odgovornost i Beograda i Prištine, kako bi se izbegla eksalacija. Stoltenberg je ponovio da je Kfor spreman da interveniše kako bi se osigurala bezbednost i sloboda kretanja za sve zajednice na Kosvu i naglasio da je konstruktivan dijalog jedini način da se reše razlike.

- Pozivam sve strane da pokažu uzdržanost i izbegnu nasilje - rekao je Stoltenberg novinarima nakon sastanka sa Vučićem.

On je dodao da Nato "pomno nastavlja da prati situaciju na terenu" i da Kfor ostaje fokusiran na svoj mandat. Istakao je da NATO ceni dugotrajno partnerstvo sa Srbijom i da će nastaviti saradnju kako bi se na Balkanu održali mir i bezbednost.

- Ukoliko bi stabilnost bila ugrožena Kfor je spreman da interveniše i preduzeće bilo koje mere koje su neophodne da bi se obezbedila sigurna i bezbedna okolina i sloboda kretanja svih ljudi Kosova - rekao je Stoltenberg.

On je ponovio da je konstruktivan dijalog jedini način da se reše razlike u regionu.

screenshot-1.jpg
Printscreen RTS 

Generalni sekretar NATO istakao je i da je rsa Vučićem razgovarao i o ratu u Ukrajini, te da je važno da medjunarodna zajednica bude ujedinjena i da svi apeluju da se rat završi.

- Napadi na nuklearnu elektranu predstavljaju ozbiljnu pretnju po bezbednost postrojenja. To podiže rizike od nuklearnih incidenata i ugrožava stanovništvo Ukrajine, susednih zemalja, a i medjunarodne zajednice - istakao je.

Podsetimo, Vučić je pre odlaska u Brisel rekao da je sastanak sa Stoltenbergom jako važan i dodao da će razgovarati i sa izaslanikom SAD za Zapadni Balkan Gabrijelom Eskobarom i mnogim drugima, ali je naglasio da ne zna šta se može očekivati od tih razgovora.

Vučić će se tokom dvodnevne posete Briselu, podsetimo, sutra sastati i sa premijerom privremenih prištinskih institucija Aljbinom Kurtijem uz posredovanje EU i pokušati da nađe rešenje za situaciju na KiM izazvanu odlukom Prištine o preregistraciji vozila i ličnim kartama, ali i sva ostala otvorena pitanja koja su podigla tenzije u južnoj pokrajini i zapretila bezbednosti Srba na KiM.

Kurir.rs