STRUČNJACI OTKRILI BENEFITE I MANE OTVORENOG BALKANA! Za Kurir TV progovorili o 2 zemlje koje još nisu članice ALI I O PRIŠTINI
Otvoreni Balkan je veliki benefit, jedina mana su političke integracije zbog kojih su za sada samo 3 članice, smatra Obrad Kesić šef predstavništva Republike Srpske u SAD.
Prvi međunarodni sajam vina "Vinska vizija Otvorenog Balkana" pod pokroviteljstvom Srbije, Albanije i Severne Makedonije, otvoren je danas i već je dobio regionalne okvire.
Dobio je i podršku Kristofera Hila, ambasadora SAD, koji kaže da je Open Balkan efikasno sredstvo u cilju zbližavanja, a ne podela i da je najvažnije što dolazi sa samog Balkana, a nije nametnut od nekih stranih sila.
Ipak, još nije dostigao zvanično članstvo Crne Gore, Bosne i Hercegovine, kao ni Prištine, ali je pomak što su u Beogradu danas bili Dritan Abazović i predsedavajući Veća ministara BiH Zoran Tegeltija.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da Otvoreni Balkan nije doneo ništa loše, već je narodu pružio samo dobro, a u budućnosti će to biti još vidljivije.
- Mislim da je najveći benefit i motivaciju za dalje reforme. Baš sada kada je veoma težak ekonomski momenat ne samo za Balkan, Evropu, već i za ceo svet. Ovo stvara jedan prostor koji je veoma koristan, da bi se manje firme uključivale u neke šire tokove vezano za radnike, sredstva, materijal i tržište - rekao je Kesić
- Sa druge strane što se tiče političke integracije, mislim da bi to bila greška. Imajući u vidu zbog čega je broj učesnika ostao na 3, politička integracija bi bila štetna po privlačenje novih članica. Ako ostanemo u fokusu na ekonomiju, komunikaciju, lakša putovanja i prelazak granica onda mislim da tu postoji ozbiljna perspektiva i proširenje na ove dve države koje još nisu članice - rekao je Kesić
Prof. dr Mihajlo Rabrenović, stručnjak za strategijski menadžment, dotakao se i ostalih mogućih članica koje se još nisu opredelile.
- Što se tiče BiH vidimo da njihov najviši predstavnik učestvuje dok neki tamo osporavaju. Možemo da kažemo da je BiH podeljena po tom pitanju, mada realan interes građana postoji - rekao je Rabrenović.
- Prisustvo Dritana Abazovića, kao mladog energičnog i školovanog političara, koji je još uvek predsednik vlade Crne Gore govori o tome da značaj deo Crne Gore podržava tu inicijativu. Građani su otvoreni za saradnju i komunikaciju svake vrste. Međutim, tamo i dalje postoje snage koje vuku ka prošlosti i koje okupljaju tzv. Milogorci. Videli ste da oni ne žele da imaju ni diplomatske odnose na visokom nivou. Proterali su našeg ambasadora, iako smo mi povukli odluku o proterivanju njihovog oni to ne žele da učine. Čine sve da otežaju položaj srpskog naroda tamo - rekao je Rabrenović.
- Što se tiče Kosova svaka inicijativa koja makar za jedan milimetar doprinosi boljoj komunikaciji Beograda i prištine vodi ka otvorenom Balkanu. Ali čini mi se da administracija Kurtija govori da oni nisu objaktivno spremni. Političke ideje koje on zastupa, zatvaraju građane Kosova u nekakve njihove enklave. Verujem da će u budućnosti tamo doći do smene i nove generacije političara koji su neopterećeni ovim podelama i radiće na bližem povezivanju. Pojaviće se partija Albanaca koji će unapređivati odnose u regionu - rekao je Rabrenović.
Kurir.rs
Bonus video:
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva