PROSRPSKI PROTIV ANTIRUSKOG LOBIJA U EU: Srbija ima manevarski prostor da ubedi Brisel za rusku naftu!
Odlaganje odluke o zabrani uvoza ruske nafte do 1. decembra ostavilo je Srbiji određeni manevarski prostor da zatalasa ili čak promeni većinu u Evropskoj uniji koju je okupila Hrvatska prilikom poništavanja izuzeća za Beograd iz osmog paketa sankcija protiv Rusije.
Da li će u novom odlučivanju ponovo prevagnuti antiruski lobi unutar EU, zavisiće pre svega od snage koju pokaže prosrpski lobi, koji je u novonastaloj situaciji digao svoj glas na upravo završenom samitu u Pragu, ocenjuju sagovornici Kurira.
Unija podeljena
Bivši diplomata Zoran Milivojević smatra da je na ovom skupu Srbija dobila uz sebe neke zemlje koje su praktično proširile manevarski prostor za našu zemlju.
- Pokazalo se da postoje zemlje, poput Bugarske, Grčke i Mađarske, koje su stale uz Srbiju kada je reč o ovoj odluci da nam se zabrani uvoz ruske nafte. Moglo bi se očekivati da se ovom frontu priključe Austrija, Kipar i Španija. Očigledno je da je Unija podeljena i sasvim sigurno je cela ova situacija dodatno pritiskanje Srbije da uvede sankcije Rusiji. Ipak, iza toga stoji u prvom redu hrvatski čisto neprijateljski potez, koji je samo nastavak sprovođenja antisrpske politike Zagreba i sprečavanja da napredujemo na evropskom putu. Odluka EU je rezultat jakog antiruskog lobija baltičkih zemalja. Odlučiće procena da li im se isplati da Srbiju i dalje antagoniziraju. Ako EU želi region uz sebe, bez Srbije se ništa ne može rešavati - napominje naš sagovornik.
Bez principa
I spoljnopolitički komentator Milovan Jovanović ocenjuje da je ovo dodatni pritisak na Srbiju. On podseća da je EU u ovoj situaciji pokazala neprincipijelnost, jer je izuzela neke svoje članice i dozvolila im da i dalje uvoze rusku naftu.
- I ne samo to. Ni Turska nije uvela sankcije Rusiji, iako je takođe na putu za članstvo u EU. Ona nije izbačena s tog puta. Ako važe pravilo i princip da svi koji su u pristupnim pregovorima za članstvo u EU treba da uvedu sankcije i prilagode svoju spoljnu politiku politici koju vodi Unija, onda to mora da važi i za Tursku. Naravno, Turska je druga ili treća po brojnosti armija u NATO, moćna je i sa strateški važnim položajem, ne mogu da je diraju. Ali tako to funkcioniše. Predsednik naše države je uspeo da ih ubedi zašto Srbija nije u situaciji da uvede sankcije Rusiji. Ovo je vreme geografije, a ne istorije - naglašava Jovanović.
Situacija "ili-ili"
Kako je rekao, samo ukoliko dođe u situaciju "ili-ili", Srbija će morati da se odluči.
- Samo ako Srbiji bude pretio potpuni ekonomski kolaps i krah, ona će uvesti sankcije Rusiji. Ovde je zavladala kolektivna amnezija. Mi smo 90-ih imali sankcije i bedu, imali smo redove za hleb, mleko i ulje. Pokidali smo sve veze, okarakterisani smo kao zločinci, imali smo najveću hiperinflaciju u istoriji i na kraju se to završilo NATO bombama. Onaj ko misli da Srbija opet može da uđe u tu avanturu, ja mu čestitam - poručuje Jovanović.
Kurir.rs
OVO SU VUČIĆEVI SAVETI ZA MLADE U SRBIJI "Zakoni će morati da se poštuju, postavite ciljeve i posvetite se učenju"! U toku tribina "Budućnost, a ne prošlost"