IZMENE 11 PRAVOSUDNIH ZAKONA: Počelo prvo vanredno zasedanje Skupštine, pred poslanicima 32 tačke, čak 11 je iz oblasti pravosuđa
Skupština Srbije počela je danas prvo vanredno zasedanje, a na dnevnom redu od 32 tačke, čak 11 je iz oblasti pravosuđa.
Ministarka pravde Maja Popović rekla je da su izmene zakona koje je predložila Vlada u skladu sa referendumom o promeni Ustava u oblasti pravosuđa, i uslov su za dalju reformu pravosudnog sistema i unapređenje vladavine prava.
Kako je istakla, resorno ministarstvo je odmah posle proglašenja akta za promenu Ustava, krenulo sa potrebnim izmenama, jer one treba da budu usvojene u roku od godinu dana.
O predloženim izmenama pribavljeno je, napomenula je Popović, i pozitivno mišljenje Venecijanske komisije, kao najmerodavnijeg tela u toj oblasti.
Ovim zakonima isključuje se mogućnost da politička grana vlasti utiče na izbor sudija i tužilaca. To omogućuje vladavinu prava i veću pravnu sigurnost, objasnila je ministarka i dodala da je zabranjen svaki neprimereni uticaj na sud.
Poslanici će raspravljati o predlogu zakona o izmenama Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa za borbu protiv visokotehnološkog kriminala, o izmenama Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa i akata, o izmenama Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine, kao i o predlogu zakona o Visokom savetu tužilaštva.
Na dnevnom redu su i predlozi zakona o izmenama Zakona o Ustavnom sudu, Zakona o sudijama, Zakona o uređenju sudova, o izmenama Zakona o izgledu i upotrebi grba, zastave i himne, o javnom tužilaštvu, o izmenama Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije, kao i zakona o Visokom savetu sudstva.
Podsetimo, juče su poslanici usvojili Izveštaj o pregovorima sa Prištinom od septembra prošle godine do sredine januara.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dva dana je odgovarao n apitanja poslanika u Skupštini i izneo plan od deset tačaka o politici Srbije u narednom periodu. Govorio je i o tzv. francusko-nemačkoj inicijativi, a kao posebno tešku istakao je tačku 4 i to drugi stav u kojem se navodi da se "Srbija neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji".
Kurir.rs
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore