Minhenska bezbednosna konferencija donela je i svojevrsnu potvrdu da je pozicija kosovskog premijera Aljbina Kurtija prilično poljuljana na međunarodnoj sceni, posebno u Vašingtonu.

Posle poruke izaslanika SAD za Zapadni Balkan Gabrijela Eskobara da će ZSO biti formirana s Kurtijem ili bez njega, kosovski premijer dobio je još jedan hladan tuš - državni sekretar Entoni Blinken u Minhenu se sastao s predsednikom Srbije, a izostao je susret s Kurtijem.

Bivši ambasador Milovan Božinović naglašava da je Blinken ključna figura i da su svi primetili da je visoki američki zvaničnik zaobišao Kurtija.

- To je ta simbolika i neverbalni jezik diplomatske komunikacije koji često otkriva i više od verbalne poruke - napominje naš sagovornik.

1321321321.jpg
Foto: Instagram/buducnostsrbijeav

On napominje i da je naša delegacija dobro uradila što je otišla u Minhen, te da je iskoristila priliku za brojne važne sastanke s uticajnim političkim figurama. Kako kaže, svrha odlaska na ovaj veliki skup je svakako ispunjena.

Bivši diplomata Zoran Milivojević takođe smatra da Blinkenovo zaobilaženje Kurtija nije slučajno, jer je Amerika preuzela aktivnu ulogu u dijalogu, uložila svoj uticaj i politički kredibilitet, te da neće dozvoliti Kurtiju da je ucenjuje:

marina-lopicic.jpg
Foto: Marina Lopičić

- Poslednjih šest meseci predstavnici svih velikih opozicionih partija su prodefilovali kroz Vašington. Očigledno je da traže alternativu Kurtiju.

Mediji na albanskom su primetili i da je predsednik Francuske Emanuel Makron viđen na sastanku sa srpskim predsednikom zajedno s nemačkim kancelarom Olafom Šolcom, ali je na trojnom sastanku s Kurtijem, umesto Makrona, Francusku predstavljala ministarka spoljnih poslova Katarina Kolona.

Kurir.rs