O dubini aktuelne političke krize u Srbiji postoje različite ocene, ali ovo što se sada dešava na beogradskim ulicama svakako ne može ni da se uporedi sa nemirima na Kosovu, pobunom protiv Miloševića 9. marta, pa demonstracijama zbog pokradenih izbora 1996/97. godine, i još manje sa Petim oktobrom, ma šta se u snu javljalo Srđanu Milivojeviću, Miroslavu Aleksiću, Mariniki Tepić i Nebojši Zelenoviću...

S druge strane, povod za ove proteste - dva uzastopna masovna ubistva koja su odnela osamnaest života, mahom dece – aktivirao je ogromnu energiju građana, i nalaže da se njihovom izlasku na ulice prilazi s punim uvažavanjem.

Ali, odmah je bilo jasno da protesti nemaju veze sa masakrima. Zahtevi dela opozicije: ukidanje nacionalnih frekvencija nekim postojećim televizijama, smena REM-a i gašenje nekih štampanih medija, kao i smene ministra policije i šefa BIA, nedvosmisleno su ukazali na pravog pokretača protesta - Dragana Šolaka, koji nastoji da raščisti prostor za svoje televizije N1 i Nova S, i za svoj tabloid Nova, i poveća svoj uticaj u medijskom prostoru, kako bi uvećao profit. Jasno je od početka svima da je povika na rijalitije samo manevar koji treba da odvrati pažnju javnosti od njegovih pravih namera. I jasno je da nijedan zločin nije počinjen zbog sadržaja medija...

Opozicione stranke koje nominalno stoje iza protesta, ispostavilo se, samo su puki Šolakovi izvođači radova. Prošle subote to je postalo jasno i najnaivnijima - da se obrate građanima i od njih zatraže da podrže zahteve doveo je svoje stalno zaposlene radnike, Zorana Kesića i Ivana Ivanovića. Političari su se, naime, pokazali kao neubedljivi. Nikako nisu mogli da usaglase svoje priče o razlozima za smene u MUP i BIA.

Na njegovu nesreću, ni Ivan Ivanović se nije proslavio. Njegov nastup je sam po sebi bio sporan, jer je poznat kao nacionalista i rasista, i da širi govor mržnje, a u subotu je između ostalog, zamerio bezbednosnim službama što nisu pratile Fejsbuk i TikTok i tako sprečile zločine! I to baš on na čije je nasilništvo nad jednom novinarkom na tviteru moralo da reaguje i Udruženje novinara Srbje!

Da nije tragično, bilo bi smešno...

Ovaj medijski tajkun navikao je da posluje u uslovima divljeg kapitalizma – stekao je bogatstvo u vreme kad je njegov SBB imao monopol, i sada nastoji da vrati vreme. Ali, svestan je da svoje namere ne može da ostvari u državi u kojoj njene institucije funkcionišu u punom obimu. Zato mu je potrebno da Srbija bude raslabljena, i zato su mu na meti čelni ljudi vitalnog, bezbednosnog, sektora - MUP i BIA. Otuda zahtevi za smenu njihovih čelnika nepun dan posle masakra, kada je apsolutno nemoguće bilo utvrditi ičiju odgovornost. Ta brzina svedoči da su ove smene bile projektovane već ranije, i da se samo čekao povod!

Svesno se, međutim, u „nezavisnim“ medijima prećutkuje da su dosadašnji skupovi prošli bez ozbiljnijeg incidenta, upravo zahvaljujći angažovanju MUP I BIA.

Uostalom, uoči prošlonedeljne šetnje, organizatori protesta Srđan Milivojević, Miroslav Aleksić i Slavica Radovanović, poslanica sa liste „Marinika Tepić – Ujedinjeni za pobedu Srbije“, posetili su šefa beogradske policije Veselina Milića i od njega zatražili bezbednost za učesnike skupa...

Dragan Šolak nije jedini kome odgovara nestabilna Srbiju. Dok on rovari za favorizovanu poziciju svojih medija, na međunarodnoj sceni država je izložena velikim pritiscima albanskog lobija koji nastoji da utiče na ishod briselskih pregovora o KiM. Iako nije političar, već biznismen, što znači da bi u zamenu za dovoljno veliko parče medijskog kolača istog dana obustavio proteste, on je lako preko istovetnih interesa – slabljenje Srbije – našao zajednički jezik sa lobistima Prištine.

Njegovi su mediji, na primer, ruku pod ruku sa Džejmsmom Rubinom, nekadašnjim portparolom Medlin Olbrajt, reklamirali famozni tekst u Njujork tajmsu, naručen da bi se diskreditovao Aleksandar Vučić.

Isto tekst iskoristio je i kongresmen Bob Menendez da izrazi zabrinutost – od svega mogućeg! - što Vučić „korišćenjem informacionog prostora... nastavlja da prihvata nacionalističke srpske narative“. Poruka je jasna: izmenite „informacioni prostor“, a podrazumeva se u korist „nezavisnih medija“, odnosno u korist Dragana Šolaka.

Sve su te izjave, celu kampanju protiv Srbije, vrlo detaljno prenosili N1, Nova i Danas.

Što se Menendeza tiče, on već godinama vatreno brani albanske interese. Pre samo dve sedmice, 19. maja, na primer, izjavio je da „ne treba vršiti ‚nepravedan‘ pritisak na Kosovo i izrazio zabrinutost da bi Zajednica srpskih opština mogla da stvori nestabilnost“. To je Šolakov saveznik!

(Kurir.rs)