NARODNA STRANKA I ŠTA DALJE? Aleksić ide ka DS, Ponošu i koaliciji Moramo-Zajedno, a Vuk Jeremić skreće potpuno udesno
Konačni raskol u Narodnoj stranci označio je i dva pravca kojima će ubuduće nastaviti okrnjena partija Vuka Jeremića i pokret u nastajanju Miroslava Aleksića. Odluka dela članstva da, predvođeni Aleksićem, okrene leđa stranačkom šefu Jeremiću nije sačekala unutarstranačke izbore, već je u subotu obelodanjeno da ova grupa kreće iz početka - da pravi svoj poslanički klub u Skupštini Srbije i osniva Narodni pokret Srbije. Ovakav rasplet nije dobra vest ni za jednu stranu, ali ni za opozicionu scenu Srbije, čiji akteri, uprkos pozivima birača na ukrupnjavanje, ponovo izazivaju potpuno suprotne procese, ocena je političkih analitičara.
Treće cepanje
Izvršni direktor Cesida Bojan Klačar prognozira za Kurir da će se Aleksićeva nova politička priča pomeriti više ka centru, a da će Narodna stranka morati da pretrpi promene koje bi je mogle odvesti dublje udesno.
- Aleksićev izlazak nije dobra vest ni za njega, ni za Narodnu stranku, ali ni za opoziciju. Ovo je čak treće cepanje NS u relativno kratkom periodu, ako računamo i Nikolu Jovanovića, koji posle odlaska nije nastavio s novom strankom, već je osnovao NVO. NS i inače nije bio veliki po rejtinzima, pa svi ti potresi jesu problematični za tu partiju, dolazi do razjedinjenja, a onda se tako razjedinjeni nalaze u nekim koalicijama. Izbori su praktično iza ugla i Aleksić nema dovoljno vremena da izgradi identitet nove organizacije. Biračima je problem da razumeju ko je taj novi pokret. Što se tiče opozicije, šalje se loša poruka da ne može da se sarađuje i nađe zajednički imenitelj u borbi protiv vlasti - objašnjava naš sagovornik.
Koalicije
Klačar ocenjuje da je Aleksić bliži saradnji s Demokratskom strankom, Zdravkom Ponošem, koji se takođe otcepio od NS i osnovao stranku Srbija centar (SRCE), i koalicijom Moramo-Zajedno, odnosno nekim njenim delovima.
- Ne isključujem saradnju sa SSP i PSG, ali mi se čini da su odnosi sa ovom drugom grupacijom harmoničniji. Narodna stranka je trenutno jednako daleko i od evropskih građanskih stranaka i od desnog bloka i to bi moglo da se promeni. Jeremić nije napravio tu vrstu političke saradnje sa ostalim strankama da bi NS bio siguran u nastanak neke buduće koalicije. NS je i do sada slabo funkcionisao u tim koalicijama, nijedna ranija koalicija nije bila harmonična. Ovo sad što se desilo ima jasan scenario: prvo se dolazi do razjedinjenja da bi se napravilo ujedinjenje. To nije prvi put i nisam siguran da je u praksi davalo dobre ishode - ocenjuje Klačar.
Kurir.rs
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore