VAŽNO! VESIĆ: Od 15. septembra kreće prijava za priključenje na struju, vodu, kanalizaciju ili grejanje za nelegalne objekte!
Vlada Republike Srbije usvojila je Uredbu koja propisuje načine, uslove i postupke za priključenje na elektroenergetsku mrežu, gasnu mrežu ili mrežu daljinskog grejanja, vodovod i kanalizaciju nezakonito izgrađenih objekata.
Građani koji žive u nelegalnim objektima od 15. septembra moći će da se prijave za priključenje na struju, grejanje, vodu i kanalizaciju, izjavio je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić.
Rok za prijavu je 30 dana - tokom kojih vlasnici prilažu odgovarajuće dokaze u opštini da imaju pravo na priključak. To ne znaci da prikljucenje mora da bude izvrseno do 15. oktobra. Kada ce prikljucenje biti izvrseno, zavisi od nadleznog komunalnog preduzeca, rekao je Vesić.
On je dodao da su komunalna preduzeća dužna da bez odlaganja utvrde ispunjenost tehničkih uslova i izvrše priključenje na mrežu u najkraćem roku, u skladu sa svojim programom poslovanja.
Vesić je naglasio da priključak za struju, vodu, kanalizaciju ili grejanje mogu da dobiju samo vlasnici kuća i stanova i članovi njihovih domaćinstava, koji su izgradnjom, odnosno kupovinom, trajno rešavali svoje stambeno pitanje i koji u njima žive.
Ukazao je da se ova mogućnost ne odnosi na poslovne objekte, niti na investitore koji su nelegalno gradili i objekte nisu priključili na komunalno infrastrukturu.
Takođe, napomenuo je da je priključenje moguće samo za jedan objekat, odnosno jedan stan istog vlasnika.
- Dokazivanje da građani žive u tim objektima biće lako, postojaće formular koji će biti dostavljen opštinama i koji će građani popunjavati. Kada opština utvrdi spisak, prosleđuje ga preduzećima koja zatim vrše priključenje - rekao je ministar.
On je pojasnio da vlasnik opštini mora da dostavi dokaz da se radi o postojećem završenom objektu, da on jeste vlasnik te nepokretnosti, da u vlasništvu ima samo jednu nepokretnost u i da u njoj živi.
Ako se radi o vlasniku koji je bez građevinske dozvole i druge dokumentacije gradio nepokretnost, dostavlja se dokaz da je pokrenut postupak ozakonjenja.
Ukoliko se radi o objektu za koji nije pokrenut postupak ozakonjenja dostavlja se overena izjava da je objekat izgrađen i da se koristi za stanovanje ili drugi dokaz kojim se na nesporan način to može utvrditi.
Ministar je dodao da vlasnik koji je kupovinom stana trajno rešavao svoje stambeno pitanje, dostavlja ugovor o kupovini nepokretnosti, overen u propisanoj formi u vreme zaključenja ugovora, kao i izjavu da on i članovi njegovog domaćinstva nemaju drugu nepokretnost za stanovanje.
Sve izjave koje Uredba predviđa, vlasnik mora da preda overene, pod krivičnom i materijalnom odgovornošću, a dužan je i da uz zahtev dostavi kopiju svoje i ličnih karata svih članova domaćinstva, kao i geodetski snimak objekta.
- Pozivam opštine i gradove da do 15. seotembra opredele kadrove koji će raditi na obradi ovih prijava i koji ce pruziti pravnu pomoć ljudima da pravilno popune prijave - rekao je Vesić.
On je istakao da ce Ministarstvo gradjevinarstva, saobracaja i infrastrukture objaviti uputstvo koje ce gradjani moci da preuzmu na sajtu ministarstva a gde ce biti detaljno objasnjen postupak prijave za priključenje na struju, vodu, kanalizaciju ili grejanje za nelegalne stambene objekte.
Kurir.rs
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana