Danas je navršeno 19 godina otkako su 5. oktobra 2004. godine ispred vojnog objekta "Karaš" na Topčideru ubijeni gardisti Vojske Srbije i Crne Gore Dragan Jakovljević i Dražen Milovanović. Porodice nastradalih gardista i danas čekaju pravdu i poručuju da bol za najmilijima ne prolazi.

Rezultati istrage

Porodice se, takođe, nadaju da će nakon svih ovih godina saznati punu istinu o Draganovoj i Draženovoj smrti.

- Mi živimo bol koji ne prolazi, ali guramo kako znamo i možemo i ne gubimo nadu da ćemo na kraju dobiti pravdu - kaže za Kurir Janko Jakovljević, otac ubijenog gardiste Dragana.

tan2018105-105317351-0.jpg
Tanjug/sava Radovanović 

On kaže da je slučaj ponovo pred Evropskim sudom za ljudska prava i da će slučaj dobiti epilog.

- Očekujemo da će se stvari pokrenuti... Tražili su da im se dostave sve one oslobađajuće presude i još dokumentacije, pa verujem da će brzo i korektno izvesti stvar do kraja u nekom doglednom periodu - konstatovao je Janko.

Vojna istraga je, da podsetimo, tvrdila da je reč o ubistvu i samoubistvu, dok je stav nezavisne državne komisije bio da ih je ubila treća osoba. Vlada Srbije je 2016. godine formirala komisiju za razmatranje činjenica i okolnosti vezanih za smrt gardista, ali, prema tvrdnjama advokata porodica ubijenih gardista, "komisija nije ništa uradila".

Saslušani Tadić i Jeremić

Porodice su se 2011. obratile i Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu, koji je u novembru 2020. odlučio da odbaci tužbu protiv države Srbije uz obrazloženje da "nisu iscrpljeni svi domaći pravni lekovi". Presuda u Strazburu doneta je nakon što je domaći sud odbacio tužbu porodice Jakovljević protiv bivšeg vojnog istražnog sudije Vuka Tufegdžića, koji je vodio vojnu istragu nakon stradanja gardista.

tan2018105-104917558-0.jpg
Tanjug/sava Radovanović 

Povodom ubistva gardista, u pretkrivičnom postupku su saslušani nekadašnji predsednik Srbije Boris Tadić i njegov tadašnji savetnik Vuk Jeremić na predlog advokata porodica gardista kako bi se otkrilo kako je Tadićev kabinet pre svih u lancu komandovanja saznao za događaj i obavestio tadašnjeg načelnika Generalštaba Branka Krgu.

Pomoć Učestvovala i laboratorija FBI

Prva istraga koju je obavila vojna komisija sa Vukom Tufegdžićem na čelu zaključila je da je Jakovljević ubio Milovanovića, a potom izvršio samoubistvo, prilikom čega je ispaljeno 20 metaka. Nezavisna komisija, na čijem čelu je bio Božidar Prelević, tvrdila je da je gardiste ubila treća osoba, a nalaze ove komisije potvrdila je i laboratorija FBI Kvantiko u Vašingtonu. Sudsko-medicinsko veštačenje Ljubiše Dragovića iz 2008. takođe je odbacilo mogućnost samopovređivanja ili samoubistva.

I. Ž./