Nekadašnji izaslanik predsednika SAD za dijalog Srbije i tzv. Kosova Ričard Grenel izjavio je danas da međunarodna zajednica mora da bude stroža premaAljbinu Kurtiju, dodajući da ne može da razume zašto još uvek nije formirana Zajednica srpskih opština.

"Ne verujem da postoji ijedna tema koja je došla od strane SAD, a da ju je Kurti podržao. On je bi protiv svega što su SAD predložile. Bio sam veoma kritičan prema njemu. Postoje brojni sporazumi, po kojima je trebalo da osnuje ZSO. Zašto to nije uradio – ne razumem“, rekao je Grenel novinarima, uoči predavanja u Centru za društvenu stabilnost u Novom Sadu.

Zato, smatra da međunarodna zajednica treba da bude troža prema Kurtiju, dodajući da ne veruje da bi Hašim Tači izabrao put koji je izabrao Kurti, već bi se, kaže, opredelio za drugačiji pristup.

Grenel je rekao da bez sumnje, proces dijaloga ne funkcioniše.

„Verujem, da je Tramp predsednik SAD, ne bismo bili u ovakvoj situaciji. Ne bismo imali povećanje NATO trupa na Kosovu, već upravo suprotno. Kada smo mi pregovarali, zamišljali smo dan u kojem više neće biti NATO trupa na Kosovu, jer neće biti potrebne. I, napravili smo napredak, uz četiri sporazuma o normalizaciji“, rekao je Grenel.

Podsetio je da je i tada obema stranama rekao da, ukoliko žele posao za mlade, napredak ekonomije i da razgovaraju o boljem životu za građane, a ne uvek samo o politici, moraju da naprave napredak u tim pitanjima.

"Sada smo u situaciji da je EU nadležna za pregovore i to ne ide dobro", ocenio je Grenel.

Na pitanje mogu li SAD da preuzmu ključnu ulogu u pregovorima, odgovorio je - da bi trebalo.

"Radio sam osam godina u UN, i ne mislim da UN mogu da rade dobro bez vođstva SAD. Mora da postoji vođstvo SAD", rekao je Grenel.

Na konstataciju da ima uticaj na vladu u Prištini, odgovori je da je svestan da se njegov glas čuje, te da pokušava da smiri situaciju.

"Bio sam na severu Kosova, kada su mi savetovali da ne idem, jer je opasno. Otišao sam, bez obezbeđenja, sve je bilo u redu. Ručao sam, slušao ljude. Onda sam upitao ambasadora SAD u Prištini, zašto on ne ode. Trebalo bi da ode", kazao je Grenel.

Na pitanje u čemu je razlika između Trampove i Bajdenove administracije rekao je da to veoma jednostavno:

"Tramp je verovao da dve strane treba da razgovaraju o ekonomIji, otvaranju novih radnih mesta i omogućavanju mladima da ostanu u ovom regionu. Smatrali smo da će se to postići uz vođstvo SAD. Bajdenova administracija veruje da EU treba da vodi proces, a da SAD učini korak nazad. Mislim da se jasno vidi razlika koji je način bolji. Trampov je bio mnogo bolji za građane Srbije, Kosova, celog regiona“, rekao je Grenel.

(Kurir.rs/Kosovo Online)