SRBIJA ZABELEŽILA POZITIVAN POMAK U 31 OD 34 POGLAVLJA EVROPSKOG IZVEŠTAJA: Analitičari: Izuzetno značajno i za naš evropski put
Dobro je da na evropskom putu naše zemlje nema stagnacije ili nazadovanja, ocenjuju analitičari najnovije ocene iz Brisela
Izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije, u kom je konstatovan pozitivan pomak u čak 31 poglavlju od 34, značajan je ne samo za evropski put Srbije već i za celo društvo, te bolji kvalitet života građana, smatraju sagovornici Kurira.
Važni pomaci
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ukazao je da je važno da se u 31 od 34 poglavlja primećuje napredak naše zemlje.
- Važno je zbog demokratije da se vidi poseban pomak u medijskoj sferi, jer je to bitno zbog brojnih neistina koje su iznošene. Ali moramo još mnogo toga da uradimo, postoje i prepreke i one se najčešće vezuju za Kosovo i Metohiju, ali ništa neočekivano - ocenio je predsednik.
U godišnjem izveštaju je primećen napredak u različitim oblastima - pravosuđu, slobodi izražavanja i ekonomiji. Srbija je dobila pohvale kad je reč o borbi protiv korupcije, uz savete kako da unapredi tu borbu. Kad je u pitanju borba protiv organizovanog kriminala, i tu se navodi da Srbija ima određeni nivo spremnosti i da je napravljen ograničeni napredak koji se odnosi na prošlogodišnje preporuke, konkretno napredak na otkrivanju i prevenciji krijumčarenja migranata i trgovine ljudima.
Ograničeni napredak ostvaren je i kad je reč o slobodi izražavanja, a u delu koji se odnosi na ekonomske kriterijume navodi se da Srbija ima dobar nivo pripremljenosti i da je napravljen određeni napredak u razvoju i funkcionisanju tržišne ekonomije.
Dejan Miletić iz Centra za proučavanje globalizacije kaže da su važne ovakve ocene.
- Ocena je izuzetna i jedan je od boljih izveštaja koji predstavlja dobre vesti jer je potvrda ozbiljnog rada države u smeru evropskih integracija. Siguran sam da će Vlada, aktuelna, ali i naredna, nastaviti da jača institucije Srbije i kvalitet života građana. Značajan je toliki broj pozitivnih ocena i sigurno ćemo nastaviti da radimo na svim tim segmentima jer je to u interesu građana i Srbije - naglasio je Miletić.
Šta još treba uraditi
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković za Kurir ocenjuje da je napredak Srbije važan i za srpsko društvo, a ne samo za put ka Uniji.
- Sigurno je bolje da se konstatuje napredak nego da piše da nema napretka i da je došlo do pogoršanja u tim oblastima. Napredak u tim oblastima je dobar i za naše društvo, ne samo za EU integracije. Same integracije ne zavise samo od klastera s poglavljima nego i od niza političkih uslova, i to će biti najveća prepreka integracijama i punom članstvu Srbije. Još jednom, važan je i bolji je napredak nego regres i stagnacija - istakao je Stanković.
Advokat Milan Antonijević, s druge strane, kaže da treba videti kako da dođemo do punog napretka.
- Svakako je dobro da nema stagnacije ili nazadovanja, ali i u medijskom delu se jasno kaže šta još treba da se uradi, kao i ekonomskom i ostalim delovima. No, građani treba da gledaju ovaj izveštaj kao poziv na još veću akciju i podršku i vladavini prava i jačanju institucija i države, za šta će nam koristiti neki mirniji politički period - konstatovao je Antonijević za Kurir.
Slobodan Zečević sa Instituta za evropske studije takođe ocenjuje da je značajno da Srbija u mnogim oblastima nije u regresiji, nego u blagom napretku, ali i dodaje da je problem što bi, kako kaže, naša država trebalo da ima više ocene napretka.
- Ove ocene su umereno pozitivne, a bilo bi željeno da imamo visoke ili najviše ocene. Ostaju svakako kao najveći problem normalizacija odnosa s Kosovom i sankcije prema Rusiji. Treba gledati pak u širem aspektu pozicije Srbije, da li sve karte da bacimo na ulazak u EU ili da na to gledamo kao na nešto što je neizvesno - zaključio je Zečević za Kurir.
I. Žigić/
Bonus video:
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega