Nakon što su ambasadori Nemačke i Francuske na Kosovu objavili fotografiju zajedničkog obeležavanja Dana primirja na vojnom delu pravoslavnog groblja u Prištini, javnosti je "upalo u oko" da se spomenik srpskim vojnicima palim u Prvom svetskom ratu više ne nalazi na mestu gde je ranije stajao.

U centralnom delu groblja, umesto spomenika srpskim vojnicima, postavljena je nova nadgrobna spomen ploča na kojoj na srpskom, albanskom i francuskom jeziku piše - "Francuskim vojnicima palim na Kosovu", iako već postoji još jedna spomen ploča, na kojoj je sad pridodat i albanski prevod poruke "Večna zahvalnost francuskim ratnicima palim 1918."

screenshot-20231112-223701.jpg
Printscreen/Kosovo-online 

Bela spomen ploča podignuta u slavu srpskih junaka postradalih u periodu Balkanskih i Prvog svetskog rata, od 1912. do 1918, na kojoj piše "Ovde leže posmrtni ostaci srpskih vojnika palih u ratovima 1912 – 1918, pomerena je sa donje, bočne strane spomen parka.

Izmeštanje spomen ploče obavljeno je bez znanja Eparhije raško-prizrenske.

Prištinski paroh Staniša Arsić rekao je za Kosovo onlajn da ima sazananja da su, po naredbi direktora preduzeća "Holtikultura" - radnici devastirali spomen obeležje, pa je ploča sklonjena u stranu.

screenshot-20231112-223653.jpg
Printscreen/Kosovo-online 

Kako navodi, to je urađeno posle Mitrovskih zadušnica.

"Lično sam, u subotu, na zadušnice, služio parastos pored spomen ploče srpskim vojnicima. Apelujem na Ambasadu Francuske na Kosovu da izdaju nalog da se spomen obeležje vrati u pređašnje stanje, jer imam saznanja da je to bila naredba francuskog ambasadora", kazao je Arsić.

Kako se vidi na licu mesta, svež beton kojim su zaliveni tragovi stopa do spomen ploče, dokazuje da se premeštanje desilo pre nekoliko dana.

Arsić je zato dodao da će u dogovoru sa Eparhijom raško- prizrenskom razmotriti mogućnost podnošenja prijave protiv direktora "Hortikulture" i Ambasade Francuske u Prištini.

Reagovala Eparhija Raško - prizrenska

Ni srpska zajednica, koja to groblje koristi, ni Eparhija Raško – prizrenska, koja se duhovno stara o pravoslavnim grobljima na Kosovu i Metohiji, nisu bili konsultovani o izmeštanju spomen ploče oslobodiocima u Prvom svetskom ratu, koji su podneli velike žrtve zajedno sa ostalim savezničkim vojnicima. Na ovaj način, ne samo da je ponovo iskazano nepoštovanje prema jednom spomen obeležju na pravoslavnom groblju na Kosovu i Meothiji, i to od strane zvaničnog gradskog preduzeća, već se prekrajanjem istorije pokušavaju zamagliti nesporne istine o učešću i istorijskoj ulozi srpskog naroda na ovim prostorima.

Time se pokazuje i kakva bi sudbina našeg kulturnog i verskog nasleđa bila kada bi zaštita tog nasleđa bila prepuštena isključivo kosovskim institucijama.

Eparhijske pravna služba će razmotriti sve mogućnosti kako da se spomen ploča vrati na svoje prvobitno mesto i da se srpsko groblje u Prištini dostojanstveno sačuva u budućnosti. Međutim, više od svega, učestalo skrnavljenje i oštećivanje srpske duhovne i kulturne baštine na Kosovu i Metohiji nam pokazuju potrebu za višim stepenom zaštitom naše kulturne i duhovne baštine, ukoliko želimo da ta baština na ovim prostorima opstane onakva kakva jeste.

Kurir.rs/KosovoOnline

Bonus video:

01:04
Nezapamćeni vandalizam u zgradi u Krnjači Izvor: Privatna arhiva