Majkl Devenport: Do datuma ispunjavanjem kriterijuma
BEOGRAD - Ambasador Velike Britanije u Srbiji Majkl Devenport pozdravio je rešenost vlade u Beogradu da sprovede reforme i povede Srbiju prema članstvu u EU i podsetio da je za dobijanje datuma početka pregovora sa EU ključno ispunjavanje kriterijuma Evropskog saveta iz marta 2012. godine.
"Kao što znate, potrebno je konstruktivno angažovanje Beograda u dijalogu sa Prištinom kako bi se postigao vidljiv i održiv napredak, što je od ranije poznat kriterijum Evropskog saveta", rekao je Devenport.
On je ukazao da je prvi korak ponovno angažovanje u dijalogu sa Prištinom, a da potom treba videti i kako Srbija planira da podigne taj dijalog na viši, politički nivo, što će kako je napomenuo, biti jasnije posle sastanka predsednika Srbije Tomislava Nikolića i visoke predstavnice EU Ketrin Ešton u Njujorku.
"U suštini, želimo da vidimo primenu već postignutih sporazuma, a zatim i ponovno angažovanje u dijalogu o tehničkim pitanjima kao što su električna energija i telekomunikacije. Takođe, potrebni su koraci prema vidljivom i održivom poboljšanju odnosa, što podrazumeva početak rešavanja pitanja ilegalnih struktura i postizanja transparentnosti struktura koje se tiču zdravstva i obrazovanja", rekao je Devenport.
Prema rečima Devenporta, "normalizacija odnosa će se uspostavljati na osnovu pregovora Beograda i Prištine uz posredovanje EU i to verujem da će to biti predmet dijaloga na političkom nivou".
On kaže da je vlada već učinila neke pozitivne korake."Donela je razumnu odluku da primeni sporazum o regionalnom predstavljanju (Kosova) što je važno zato što će to, kao što su i vaši ministri isticali, omogućiti Srbiji da prisustvuje regionalnim skupovima sa drugim vladama, brani i unapređuje interese Srbije," rekao je on.
Ambasador je pozdravio vesti o napretku u pogledu primene sporazuma o integrisanom upravljanju prelazima (IBM), ocenivši da je to veoma pozitivan signal.
"Sada smo čuli da postoji rešenost da se primeni sporazum o IBM i to je veoma pozitivan signal," rekao je on.
Na pitanje da li, imajući sve to u vidu, britanska vlada smatra da Srbija treba da dobije datum za početak pregovora o pristupanju EU do kraja godine, Devenport je rekao da London želi da "Srbija što pre uđe u EU, ali da to zavisi od nastavka reformi i ispunjavanja očekivanja izraženih u zaključcima Evropskog saveta."
Komentarišući spekulacije o približavanju Srbije Rusiji od dolaska nove vlade, on je ocenio da nema razloga da Srbija nema dobre odnose sa Rusijom."Sve zemlje EU i Evropska unija sama žele dobre i konstruktivne odnose sa Rusijom. Nema razloga da Srbija nema konstruktivne i dobre odnose sa Rusijom. Sve zemlje EU pokušavaju da promovišu svoje interese u odnosima sa Rusijom ne vidimo zašto to i Srbija ne bi činila," rekao je britanski ambasador.
On je istovremno ponovio da Velika Britanija snažno podržava ulazak Srbije u EU i podsetio na značaj tog odnosa.
Prema njegovim rečima, EU je najveći donator Srbije sa 2,2 milijarde evra pomoći Srbiji tokom poslednih deset godina. EU investira u modernizaciju srpske infrastrukture kroz pomoć i kredite i ulaganja, a kada je reč o ekonomskom rastu, EU je najveći trgovinski partner Srbije sa gotovo 60 odsto udela u ukupnoj trgovinskoj razmeni.
"Kompanije iz država članica EU su najveći direktni strani investitori u Srbiju," dodao je Devenport napominjući da će s približavanjem Srbije Uniji, podrška Brisela kroz razne fondove rasti.
Devenport je pohvalio dosadašnji rad vlade i ocenio da su bilateralni odnosi Britanije i Srbije u usponu.
"Glavni izazov pred vladom je ekonomska kriza, to je izazov koji dele zemlje u Evropi i ispravno je što je to prioritet vlade. Očigledno je da je ona tome ozbiljno pristupila," rekao je ambasador.
On je pozdravio i rešenost vlade da uspostavi nezavisno pravosuđe."Pravosuđe je ključni elemenat reformi koji će sigurno biti preisipitan u okviru redovnog godišnjeg izveštaja Evropske komisije," rekao je on, ali je precizirao da datum početka pregovora sa EU zavisi najviše od ispunjavanja kriterijuma koje je naveo Evropski savet.
"Ovi kriterijumi su i vašim ministrima vrlo dobro poznati, i oni su dogovorena i zajednička pozicija vlada svih država članica EU", dodao je Devenport.
Ambasador je pozdravio i "proaktivni pristup" ove vlade borbi protiv korupcije ocenivši da je to "veoma važno i za stvaranje sigurnije i povoljnije poslovne atmosfere i privlačenje investicija."
Odnosi Srbije i Velike Britanije su dobri o čemu svedoče i nedavne posete predsednika Nikolića i premijera Dačića Londonu povodom Olimpijskih i paraolimpijskih igara, ocenio je Devenport.
"Trgovinska razmena poslednjih godina raste uprkos teškoj ekonomskoj situaciji u obe zemlje. Radimo sa vladom Srbije na identifikovanju sektora koji imaju najveći potencijal za saradnju i dosada smo u tome imali uspeha," zaključio je on.
"S PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE ZIĐIN O DALJOJ SARADNJI" Vučić posle sastanka: Posebno smo se osvrnuli na ekonomski značaj projekata i otvaranje novih radnih mesta