U okviru priprema za predstojeće predsedavanje Mađarske Savetom EU, koja će tu funkciju preuzeti u drugoj polovini 2024. godine, naše Ministarstvo za evropske integracije ugostilo je visoke funkcionere te zemlje.

Kada je reč o procesu evropskih integracija, Mađarska kontinuirano podržava Srbiju da ubrza proces i što pre dođe do cilja. Ministar Janoš Boka govorio je za portal Euractiv Srbija o procesu evropskih integracija Srbije, kao i o bilateralnim odnosima dve zemlje. Sa njim je razgovarala Milena Antonijević.

111598-231206.02-24-14-20.still001.jpg
Kurir Televizija 



1. Kako trenutno vidite proces evropskih integracija Srbije? Da li je naša zemlja na dobrom putu da postane članica EU?

- Možda bi trebalo da počnemo sa osnovama. Srbija je suverena zemlja i ponosna nacija. Srbija je donela suverenu odluku da svoju budućnost vidi u Evropskoj uniji i odlučila da krene u proces pristupanja koji će jednog dana dovesti do punopravnog članstva Srbije. Mislim da je ovo bila veoma odgovorna odluka, ispravna odluka i ja to u potpunosti pozdravljam i podržavam. A Mađarska i mađarska vlada će dati sve od sebe da pomognu Srbiji u ovom procesu i pomognu da on - bude što brži i ubrzaniji.Koliko shvatam, Srbija je uspostavila neophodne strukture za profesionalno vođenje pristupnih pregovora. Oni imaju administrativne kapacitete da ove postupke sprovode brzo, brže nego što se trenutno vode. Dakle, iz ove perspektive mislim da – DA, Srbija jeste na pravom putu ka EU.


2. Po Vašem mišljenju, koje su ključne stvari koje bi Srbija morala da uradi kako bi ubrzala evropske integracije?


- Moje shvatanje procesa pristupanja Evropskoj uniji je da bi ono trebalo da bude zasnovano na zaslugama, kao i procedura bude objektivna, što znači da postoje određeni preduslovi i zahtevi koje zemlja treba da ispuni. Mislim da Srbija čini sve da ispuni ove kriterijume i to je čak prepozanto u godišnjem izveštaju Komisije o proširenju, koji pozdravlja dostignuća i napredak Srbije. Srbija ispunjava postavljene uslove, to vide evropske institucije, to vidi I Mađarska , kao sused Srbije, i mislim da Srbija treba da ostane pri trenutnom pristupu koji je da konkretno i objektivno sprovede kako to zahteva procedura pristupanja.

3. Kako komentarišete evroskepticizam u Srbiji? Istraživanja pokazuju da je u porastu, uprkos odlučnoj politici vlade da čvrsto ostane na putu EU.

111598-231206.02-28-05-03.still002.jpg
Kurir Televizija 



- Objasniću to kroz predstavu koja mi se dopala - Romeo i Julija. Ta predstava zahteva i Romea i Juliju. Ako bi u predstavi bio samo Romeo, teško da bi taj komad bio tako dobar. Mislim da ovo donekle opisuje situaciju u kojoj se nalazi Srbija. Mislim da bi EU mogla mnogo više da učini da se ubrza proces pridruživanja Srbije, jer su i vlada i društvo spremni. Mislim da je proces pristupanja došao u poziciju da je više ispolitizovan nego što je bio ranije i da se ponekad u tom procesu menjaju zahtevi i uslovi, a ponekad se postavljaju politički preduslovi da se ispuni napredak, što ne bi trebalo da bude obavezno slučaj. Dakle, smatram da je deo negodovanja u Srbiji o brzini procesa pristupanja posledica nedostatka političke posvećenosti i rešenosti Evropske unije da se proces što više ubrza.


4. Kada Srbija realno može očekivati otvaranje klastera 3?


- Evropska komisija je već utvrdila da postoje preduslovi za otvaranje Klastera 3. To je slučaj već nekoliko godina. U potpunosti delim ocenu Komisije da je klaster 3 već trebalo da bude otvoren. Mislim da nije otvoren iz čisto političkih razloga, koji su van domašaja Srbije i srpske vlade. Dakle, ono što možemo da uradimo, barem ono što radi Mađarska, jeste da pokušavamo da ubedimo sve države članice uključene u proces - da donesu ispravnu odluku i da pregovore o pristupanju zadrže kao cilj u ovom procesu.

04:54
MINISTAR ZA EVROPSKE POSLOVE MAĐARSKE: EU može mnogo više učiniti da se ubrza proces prijema Srbje! Naša vlada će dati sve od sebe Izvor: kurir televizija



5. Kada će Srbija realno konačno biti deo evropske porodice?


- To nažalost ne mogu da kažem. Ono što mogu da kažem jeste da gledajući spremnost Srbije, teoretski, mislim da bi bilo moguće ili bi trebalo da bude moguće da Srbija u narednom institucionalnom ciklusu uđe u Evropsku uniju, koji je pred kraj 2029. godine, kada EU osmisli svoj sledeći finansijski okvir – sedmogodišnji budžet. Ovu pripremu treba uraditi uz pretpostavku da je Srbija već članica Evropske unije.

6. Kakvi su odnosi Mađarske i Srbije?

- Istorijski gledano, mislim da su mađarsko-srpski odnosi na istorijskom vrhuncu. Mislim da smo uspeli da prevaziđemo međusobne zamerke i terete i otvorimo novo poglavlje u odnosima naših zemalja. Mislim da postoje ekonomske mogućnosti za zajednički rast i napredak. Smatram da i vlade i zainteresovane strane privrednih subjekata traže načine i sredstva da unaprede ovaj odnos. Vidim mnogo perspektive u napredovanju.

Bonus video:

03:40
KOLIKO SRBIJA MOŽE DA UZME OD NOVOG INVESTICIONOG PLANA EU VREDNOG 30 MILIJARDI EVRA? Janjić otkrio: Sve će zavisiti od ovoga Izvor: Kurir televizija