Izborna skupština SNS u subotu
BEOGRAD - Izborna skupština Srpske napredne stranke (SNS) biće održana u subotu, 29. septembra, u beogradskom Centru "Sava" i tada će biti izabrano novo rukovodstvo i izvršne manje izmene političko-programske platforme SNS.
Vanredna skupština zakazana je nakon što je predsednik stranke Tomislav Nikolić 24. maja ove godine podneo ostavku posle izbora za predsednika Srbije.
To je bilo njegovo predizborno obećanje. Ostavku na lidersku poziciju u partiji podneo je u suzama jer, kako je rekao, želi da bude predsednik svih građana. Jedini kandidat za predsednika SNS je vršilac dužnosti predsednika te stranke Aleksandar Vučić, koji je i prvi potpredsednik vlade Srbije i ministar odbrane.
To je druga skupština SNS, prva je održana 24. aprila 2010. godine kada je za predsednika stranke izabran Tomislav Nikolić, a za njegovog zamenika Aleksandar Vučić. SNS je osnovana 10. oktobra 2008. godine, a desetak dana kasnije održana je osnivačka skupština na kojoj je za lidera stranke izabaran Tomislav Nikolić. U martu naredne godine SNS je registrovana i u Republici Srpskoj.
U programskim načelima je, pored ostalog, navedeno da je "SNS politička organizacija posvećena očuvanju celovitosti državne teritorije Republike Srbije, stvaranju moderne demokratske države koja će svim svojim građanima obezbediti mir i sigurnost, a razvijanjem savremene tržišne privrede stvoriti uslovi za život dostojan čoveka, uz odlučnu težnju ka socijalnom blagostanju za sve građane".
SNS se zalaže i za pristupanje Srbije Evropskoj Uniji (EU). Podaci o broju članova stranke nisu dostupni javnosti.
SNS je nastala cepanjem Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislava Šešelja u kojoj je Tomislav Nikolić bio zamenik predsednika, a Aleksandar Vučić generalni sekretar.
To je bio četvrti, ali i najozbiljniji potres u SRS. Prvi je bio 1994. kada je savezni poslanik Jovan Glamočanin, sa još šestoro poslanika SRS, osnovao posebnu poslaničku grupu i partiju SRS-Nikola Pašić.
Četiri godine kasnije sa liderom radikala Vojislavom Šešeljem se razišla i Rada Trajković, koja je u novembru 1998. podnela ostavku na ministarski položaj, poslanički mandat i sve funkcije u SRS.U martu 2008. u nemilost Šešelja pala je i visoka funkcionerka SRS i tadašnja gradonačelnica Novog Sada Maja Gojković, koja je isključena iz stranke.
Tinjajući sukob između Nikolića i Šešelja kulminirao je 6. septembra te godine, kada je Tomislav Nikolić podneo ostavku na stranačku funkciju i mesto šefa poslaničke grupe SRS u republičkom parlamentu.
Nikolić se zalagao za to da ta stranka glasa za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (ŠP) što je, prema pisanju medija, bilo u suprotnosti sa stavom lidera stranke Vojislava Šešelja, čija je struja na Predsedničkom kolegijum odnela prevagu i odlučila da radikali glasaju protiv potvrđivanja ŠP-a.
Dan kasnije Nikolić je u Skupštini Srbije formirao poslaničku grupu "Napred Srbijo" kojoj se priključilo 17 poslanika sa liste SRS, a potom i još nekolicina poslanika radikala. Desetak dana kasnije Nikoliću se priključio i Aleksandar Vučić koji je, takođe, podneo ostavku na funkciju generalnog sekretara SRS.
U međuvremenu, SNS je pristupio veliki broj članova SRS, a radikali su od druge partije po snazi u parlamentu posle izbora 2008. danas vanparlamentarna stranka. Nikolić je bio jedan od osnivača SRS i godinama istomišljenik i najbliži saradnik Vojislava Šešelja. Šešeljev veran učenik bio je i bivši generalni sekretar Aleksandar Vučić koji u SRS ima dugogodišnji partijski staž.
SNS je prvi put izašla na izbore 6. maja ove godine. To su bili izbori na svim nivoima: parlamentarni, predsednički, lokalni i pokrajinski izbori.Na izborima za srpski parlament najviše mandata (73) osvojila je koalicija okupljena oko SNS pod sloganom "Pokrenimo Srbiju".
U toj koaliciji su, pored SNS, bili: Nova Srbija (NS) Velimira Ilića, Pokret snaga Srbije (PŠ) Bogoljuba Karića, Narodna seljačka stranka (NŠ) Marijana Rističevića, Pokret socijalista Aleksandra Vulina, Demokratska partija Makedonaca, Romska partija, Pokret vlaškog ujedinjenja, Pokret za privredni preporod Srbije, AMSP i Koalicija udruženja izbeglica u Srbiji.
U koalicionoj vladi premijera Ivice Dačića SNS ima većinu ministarskih mesta, a Aleksandar Vučić je prvi potpredsednik i ministar odbrane. Na istovremeno održanim predsedničkim izborima kandidat SNS Tomislav Nikolić je u drugom izbornom krugu, 20. maja, sa 1.552.063 (49,54 odsto) glasova birača izabran za predsednika Srbije.
Njegov konkurent, bivši predsednik Srbije i lider Demokratske stranke (DS) Boris Tadić osvojio je 1.481.952 (47,31 odsto) glasova birača.
"TE JEZIVE SLIKE NE SMEJU DA SE PONOVE" Vučić se hitno oglasio nakon incidenata na blokadama: Siguran sam da će i povređena studentkinja i gospođa biti dobro