PREDSEDNIK VUČIĆ NA PANELU U DAVOSU: Srbija više nego udvostručila vrednost ukupnog BDP, očekujem podršku od EBRD (FOTO)
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u diskusiji "Novo evroazijsko svitanje" na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, da je Srbija uspela više nego da udvostruči vrednost ukupnog BDP-a od 2012/2013. godine do sada, sa 32 milijarde na 69 milijardi evra.
Vučić je prvi najavljen da govori u diskusiji, kao predsednik zemlje koja ima prosperitetnu i najveću ekonomiju na Zapadnom Balkanu.
"Od 2012-2013. više smo nego udvostručili naš ukupni BDP, sa 32 milijarde na skoro 69 milijardi. Da, zemlje Zapadnog Balkana, Jugoistočne Evrope, imaju veću stopu rasta od Evropske unije. Kao što znate fleš procena rasta zemalja Evropske unije je 0,6 ove godine, a za sledeću godinu poslednja predviđena od Svetske banke je 0,9 odsto", rekao je Vučić, a prenosi Juronjuz Srbija pozivajući se na pisanje Tanjuga.
Dodao je da su za EU prognoze rasta sve slabije, dok za našu zemlju i region rastu.
"A naše malo rastu, ne vrtoglavo, ali i dalje rastu, što je dobro za nas. Ali to znači da je naša ekonomija konzistentna, kada govorimo recimo o stranim direktnim investicijama 60-64 odsto ukupnih stranih direktnih investicija dolazi iz Evrope, ali više od 32-33 odsto dolazi iz Azije. Iz Kine, Japana i Južne Koreje.
Vučić je rekao da se u svetu ekonomska moć sve više pomera ka Aziji.
"I to treba da shvatimo mi koji smo u Evropi i koji ćemo uvek živeti u Evropi i biti deo Evrope. A ovakva povezanost ili međupovezanost sa azijskim zemljama je za nas od izuzetnog značaja", rekao je Vučić.
"Uvek možemo bolje"
Naglasio je da je bila dobra odluka EU da se osnuje novi evropski institut - Evropsku političku zajednicu i posebno pohvalio evropske lidere na tom potezu. "Bar dva puta godišnje možemo da razgovaramo o svim ovim pitanjima sa mojim prijateljima, sa našim prijateljima iz Moldavije, Ukrajine, nekih drugih zemalja, Azerbejdžana, Jermenije koje nikada nisu predstavljene u evropskim institucijama", rekao je Vučić.
Predsednik Srbije je rekao da to znači da se mi sada mnogo više okupljamo. Kada je reč o rezultatima srpske ekonomije Vučić je rekao da može da se pohvali, ali da je uvek nezadovoljan bilo kakvim rezultatima, jer veruje da uvek možemo još bolje. Vučić je naglasio da je sve stvar dobre povezanosti i da Srbija upravo radi na tome praveći energetske interkonektore.
Podsetio je da je Srbija napravila gasni interkonektor između Srbije i Bugarske, uz veliku podršku EBRD i EIB i dodao da će praviti i gasni interkonektor sa Severnom Makedonijom, jer će morati da se poveže na gasovode TAP i TANAP.
"Treba da gradimo i naftovod prema Mađarskoj, sada imamo samo jedan preko Hrvatske do Srbije - Janaf", rekao je on. U diskusiji sa Vučićem učestvovali su i Mirek Dušek iz Svetskog ekonomskog programa, premijer Gruzije Irakli Garibašvili, kao i Cenk Alper turski biznismen i član Udruženja poslodavaca i industrije Turske i ministar ekonomije Kirgistana Alibek Kuantirov.
"U subotu predstavljam veliki plan za Srbiju, od EBRD očekujem podršku"
Vučić je izjavio da će u subotu predstaviti veliki plan za Srbiju i poručio predsednici Evropske banke za obnovu i razvoj Odil Reno - Baso da od te organizacije očekuje pomoć. On je na panelu "Novo evropsko svitanje" u okviru Svetskog ekonomskog foruma u Davosu rekao da je Srbija do sada imala sjajna iskustva sa EBRD-om.
"Oni su uvek bili od velike pomoći. Ali mi smo vodili računa i naš javni dug prema BDP-u je 51,4 odsto, što je jedno od najnižih u Evropi, bolje od 90 odsto zemalja EU. Uvek smo vodili računa o tome, uvek smo birali prisustvo MMF-a, nije bitno da li je bio aranžman iz predostrožnosti ili stendbaj aranžman. Sada nam ne treba njihov novac, zato je to samo aranžman iz predostrožnosti, ali morate imati nekoga ko će nadgledati vaše javne finansije, što je bilo dobro. Zato se nadamo da će se EBRD uključiti", rekao je on.
Vučić je rekao i da će sukobi u Ukrajini, Gazi i poslednji napadi Huta na pošiljke koje prolaze kroz kanal Crvenog mora uticati na ekonomije u celoj Evropi i da će povećati ukupne operativne troškove svih kompanija u celoj Evropi.
"To će takođe učiniti veliki uticaj na veće rezove i pogoršanje stope rasta u budućnosti i u Evropi. A ovo je, ako mene pitate, od najvećeg interesa ne Srbije, mi smo mala zemlja, malo mesto, kada govorimo o broju stanovnika i teritorije, ali govoreći o čitavoj Evropi. Izgradnja svih kanala, svih ruta, svih linija povezivanja sa Azijom je za nas od najveće važnosti, iako danas ne izgleda tako", rekao je Vučić.
Dodao je i da je u sredu od francuskog predsednika Emanuela Makrona prvi put čuo nešto novo, a to je pitanje veštačke inteligencije jer, objasnio je, korišćenje veštačke inteligencije u našoj industriji, tehnologiji, energetici, znači mnogo veću potrošnju električne energije.
"Gde ćemo je naći? Šta treba da radimo? Treba da gradimo nove hidroelektrane. Moramo da budemo reverzibilni. Treba da uradimo mnogo, mnogo stvari, i treba da uložimo mnogo. Zato nam trebaju mnoge druge stvari. Takođe, potrebne su nam i sve vrste povezanosti sa svim zemljama", rekao je on i pojasnio da misli na ekonomsku, saobraćajnu, energetsku povezanost, ali i digitalno povezivanje.
Kurir.rs/Euronews.rs
Bonus video:
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"