PREOKRET! Izveštaj ODIHR, koji je pokazao da nije bilo krađe izbora, smanjio mogućnost za izlazak na birališta na proleće
Dobar deo članstva i funkcionera vladajuće koalicije smatra da nema potrebe da se u prestonici održe novi izbori, te poručuju da treba formirati gradsku vlast kako bi Beograd mogao neometano da radi
Misija OEBS za praćenje izbora ODIHR objavila je juče konačni izveštaj o decembarskim izborima u Srbiji i Beogradu i potvrdila da nema ni govora o bilo kakvim nepravilnostima u izbornim procesu. Dobar deo članstva i funkcionera vladajuće koalicije zato smatra da nema potrebe da se u prestonici održe novi izbori, te poručuju da treba formirati gradsku vlast kako bi Beograd mogao neometano da radi.
Stavljena tačka - Nakon višemesečne krize, koju su kreirali određeni mediji, pokreti, NVO i strukture plasiranjem hiljada laži svaki dan putem nekih medija i mreža, konačno nam je stigao finalni izveštaj ODIHR o izborima u Srbiji 2023. Ovaj izveštaj stavlja tačku na sve laži i besmislice o krađi izbora - istakla je premijerka Ana Brnabić.
Ona je potvrdila i da zato brojni članovi i funkcioneri vladajuće koalicije insistiraju da se ne raspisuju novi beogradski izbori.
- Ogroman je pritisak članova SNS da se formira većina u Skupštini Beograda, jer imamo većinu i smatraju da bi izbori bili gubljenje vremena, a mi vremena za gubljenje nemamo. Imamo puno posla do 2027. Još će se razgovarati, mislim da se neće odlučivati 1. marta, već u skladu sa zakonskim okvirima 2. ili 3. marta - kazala je Brnabićeva.
Naime, predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Srbiju se vraća u petak, 1. marta, a treba očekivati da će konačna odluka o eventualnim ponovljenim izborima biti doneta u nedelju, 3. marta, kada ističe i zakonski rok za formiranje većine.
Pritom, treba napomenuti i da bi nova beogradska kampanja značila i dodatni trošak od oko 638.000 evra, koliko je u te svrhe bilo izdvojeno i za decembarske izbore.
Nema razloga Sociolog Vladimir Vuletić za Kurir kaže da ne vidi razlog za održavanje novih beogradskih izbora.
- Čisto politički gledano, ako imate većinu, kakva god ona bila, onda formirate gradsku vlast. Nećete nikada imati situaciju, a ne bi ni bilo normalno, da jedna stranka ima 70 odsto pa da se kaže da je čisto. Ako imate većinu, imate, a ako ne, idete na izbore. U suprotnom se postavlja pitanje zašto se ide na izbore, da bi se obezbedio nekakav legitimitet, koji imate samom činjenicom da imate većinu, a da li će neko spočitavati da ste kupili odbornika, pa neko može da spočitava da ste kupili i celu stranku - navodi Vuletić.
I profesor Fakulteta političkih nauka Milan Petričković za Kurir kaže da nema razloga da se organizuju novi izbori u prestonici.
- Više puta sam ukazivao da je zapadni establišment vrlo bitan faktor, jer pokušava da utiče na dešavanja u Srbiji. Zato mislim da se zbog eventualnog pritiska i pokušaja osuda sačekao ovaj izveštaj, koji je vrlo racionalan i jedna je vrsta potvrde odustajanja zapadnih moćnika od toga da prelaze granicu i na silu utiču na dešavanja u našoj zemlji. To je dobar znak, jer imajući u vidu šta je sve pred nama, od kapitalnih investicija do uticaja događaja u svetu, svaki dan je značajan i ne treba nam odugovlačenje s hvatanjem ukoštac sa svime. U interesu je i Srbije i Beograda da se što pre formira vlast, što je produktivan potez koji bi imao za cilj i velike uštede, imajući u vidu koliko sve to košta - kazao je Petričković.
Inače, opozicija kao da je imala uvid u potpuno drugačiji izveštaj, jer tvrdi da je on pokazao da je bilo krađe izbora.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore