VLADA SRBIJE USVOJILA REŠENJE: Rezervno snabdevanje strujom obavljaće EPS
Foto: Petar Aleksić

VLADA SRBIJE USVOJILA REŠENJE: Rezervno snabdevanje strujom obavljaće EPS

Politika -

Vlada Republike Srbije usvojila je na današnjoj sednici Rešenje o određivanju snabdevača koji će obavljati rezervno snabdevanje električnom energijom krajnjih kupaca koji nemaju pravo na garantovano snabdevanje, kojim je određeno da taj posao obavlja Akcionarsko društvo „Elektroprivreda Srbije“ Beograd.

Na sednici je usvojen Zaključak o saglasnosti da se Republici Mongoliji uputi humanitarna pomoć u iznosu od 150.000 evra, usled teških snežnih padavina i ekstremno niskih temperatura koje su zahvatile tu zemlju. Brojne porodice koje se bave stočarstvom u Mongoliji, gde je ova grana poljoprivrede jedna od ključnih sektora ekonomije, našle su se u teškoj materijalnoj i egzistencijalnoj situaciji usled obilnih padavina i niskih temperatura koje su dovele do zamrzavanja tla i otežavanja ili čak onemogućavanja ishrane stoke, a zbog čega je, prema procenama Crvenog krsta Mongolije, katastrofom pogođeno oko 50 odsto ukupnog stanovništva.

Članovi Vlade doneli su i više odluka o utvrđivanju za kulturno dobro određenih prostorno kulturno-istorijskih celina.

Među njima je Odluka o utvrđivanju vodenica na Gornjodušničkoj reci za prostorno kulturno-istorijsku celinu. Vodenice Jankovska, Sopotnička, Čolakovska, Golubovska, Bela, Ljotinska i Džakljina (Mihajlovska), od kojih su dve u funkciji, predstavljaju značajan kompleks i jedan je od retko očuvanih tog tipa u Srbiji, a nalaze se u ataru sela Gornji Dušnik i Donji Dušnik u Gornjem Zaplanju i pripadaju zaštićenom području Specijalnog rezervata prirode „Suva planina".

Ovo nepokretno kulturno dobro, pored ambijentalnih i urbanističkih vrednosti, poseduje i vrednosti značajnog primera narodnog rraditeljskog nasleđa koji se ogleda u različitim oblicima gradnje, ali i namene brojnih objekata na ovom prosotru koji su nastajali u rasponu od jednog veka.

Usvojena je Odluka o utvrđivanju centra Perleza za prostorno kulturno-istorijsku celinu s obzirom na urbanističke, arhitektonske, istorijsko-umetničke, etnološke i kulturno-istorijske vrednosti, kao i zbog izvornosti objekata, očuvanosti njihovih gabarita, mase i materijala, uz ambijentalnu vrednost ovog ruralnog pejzaža i starosti građevina podizanih u periodu od 70-ih godina 18. do druge polovine 20. veka.

Takođe, Ulica Braće Radić u Subotici proglašena je za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu od velikog značaja.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track