SI ĐINPING DANAS STIŽE U BEOGRAD U PRATNJI SRPSKIH "MIGOVA" Sve spremno za doček: Predsednik Vučić lično će mu služiti domaća vina
Posle Pariza, kineski predsednik Si Đinping danas dolazi u Beograd u dvodnevnu posetu Srbiji. Sija će ugostiti predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a da će sve oko ove posete biti organizovano na najvišem nivou, govore i pojedini detalji posete, poput onog da će avion s kineskim predsednikom na teritoriji Srbije do sletanja dopratiti naši "migovi".
Pevanje na kineskom
Kako Kurir saznaje, u Beograd stiže velika delegacija od oko 400 ljudi.
- Predsednika Kine će čuvati oko 3.400 policajaca, a garda će ga dočekati na aerodromu. Za doček je pripremljen folklorni program. Duž celog puta predsednika Sija kroz Beograd biće postavljene kinesko-srpske zastavice, na nadvožnjacima poruke dobrodošlice, a na aerodromu će biti vidljiv veliki zid s porukom za predsednika Kine. Svečani doček biće organizovan i ispred Palate Srbije. Ovom prilikom biće potpisano i tridesetak sporazuma. Tokom ručka u čast gosta iz Kine služiće se srpska jela i vina, a predsednik Vučić će mu lično služiti srpska vina, od penušavca do desertnog, najvećim delom autohtone srpske sorte - ispričao je izvor Kurira.
Prema našim saznanjima, za predsednika Kine će biti upriličen i muzički program, između ostalog će se čuti pesma "Moja domovina i ja" na kineskom, a hor Čarolija će otpevati "Prelepi cvet jasmina", takođe na kineskom. Program će biti završen pesmom "Ovo je Srbija".
U krugu odabranih
O značaju ove posete najubedljivije govori činjenica da predsednik Kine Si Đinping posle pet godina ponovo dolazi u Evropu i to samo na tri adrese - u Pariz, Beograd i Budimpeštu. Bivši ambasador Milovan Božinović kaže za Kurir da ta okolnost znači da Kina svrstava Srbiju u krug zemalja s kojima ima o čemu bitnom da razgovara.
- To je deo kineske politike koja nas uzima za ozbiljno i nešto što mi treba da vidimo, a videće sigurno i svi koji se zanimaju za prilike u ovom regionu. Poseta Sija će otvoriti perspektive novih poslova i u tom pogledu nas približiti s državom i njenom tehnologijom koja je sve priznatija u svetu. Biće to veliki politički događaj koji je za nas jedan ozbiljan i perspektivan dobitak. Za mnoge posmatrače ovo je neočekivana poseta i Kina je napravila zaista interesantan izbor posete. A to je očigledno jedna poruka koja će se zapaziti i komentarisati. Dobro je da smo u bliskom dijalogu s tom velikom i ozbiljnom državom, od koje se očekuje sve više da aktivnije učestvuju u rešavanju otvorenih svetskih problema - ocenjuje naš sagovornik.
Direktor Centra za proučavanje globalizacije Dejan Miletić naglašava za Kurir da poseta kineskog lidera dolazi u pravo vreme, posebno kada se sagleda da je podrška Kine na međunarodnom planu od ogromne važnosti za Srbiju.
- Ova politička dimenzija je na neki način kompliment našoj politici u odnosu na Kinu i potvrda rastuće ekonomske saradnje i paralelno vojne saradnje, odnosno saradnje u namenskoj industriji. Očekujem da je sve na pravi način pripremljeno u smislu da ćemo imati konkretne nove projekte koje će biti obznanjeni dolaskom Sija. To bi pokazalo da poverenje građeno u kontinuitetu i uzajamni razvoj daje rezultate. Sve što smo zajednički radili je bilo na obostrani interes. Srbija je očigledno jedna od ključnih zemalja u Evropi kada je kineski interes u pitanju i mi to na pravi način nosimo, u smislu da ono o čemu se dogovorimo uvek i ispoštujemo. Biće ovo velika i važna poseta koja će dati dodatni zamajac našoj saradnji - smatra Miletić.
Ekonomske teme
Kada je reč o ekonomskom aspektu posete, Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije smatra da će projekti u vezi sa Ekspom 2027 biti najverovatnije jedna od glavnih ekonomskih tema razgovora srpskog i kineskog predsednika, a da će se svakako dotaći i naših najvećih izvoznika, tj. kompanija u većinskom kineskom vlasništvu koje posluju u Srbiji.
- Investicije iz Kine značajno variraju, ali od 2018. primetan je trend rasta. Najveći priliv ostvaren je u 2022. i 2023, kad su one činile oko 30 odsto ukupnih investicija. Treba imati u vidu da je poslednjih godina Kina uz EU najveći individualni investitor u našoj zemlji, kao i da su pretežno orijentisani na sirovinsku bazu. Od 2014. do 2023. njihove kompanije investirale su ukupno 5,6 milijardi evra kapitala u našoj zemlji, što u ukupnom periodu čini 17,5 odsto svih investicija - kaže Stanić za Kurir.
Docent Ekonomskog fakulteta u Beogradu Veljko Mijušković ocenjuje da dosta govori i sama činjenica da je Srbija izabrana u krug malog broja evropskih zemalja s kojima Kina sarađuje i navodi tri najbitnija momenta kada govorimo o saradnji Kine i Srbije.
- Prvi je dalji razvoj bilateralne saradnje, što je ogroman plus za našu zemlju, zatim investicije u kapitalne projekte, pre svega infrastrukturu, ali i ulaganje u fabrike. I treći je razvoj saradnje s drugim zemljama, u smislu inicijative Pojas i put, koju su Kinezi inicirali. Srbija u ovom trenutku može da očekuje od Kine ulaganje u visoku tehnologiju, pre svega informacionu, ali i u digitalnu i zelenu ekonomiju koje su vrlo važne za dalji napredak naše zemlje - napominje naš sagovornik.
Bonus video:
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)