FINIŠ! Opozicija okupirana sukobima i podelama, lokalne teme u senci nacionalnih IZOSTALA DINAMIČNA I VATRENA POLITIČKA BORBA
Predizborna kampanja ušla je u sam finiš pošto u četvrtak u ponoć počinje izborna tišina, a u nedelju je u većini gradova i opština u Srbiji izborni dan. Izostala je dinamična i vatrena politička borba, kakva se, s obzirom na naelektrisanu atmosferu nakon decembarskih izbora, mogla očekivati i pred novo glasanje. Sagovornici Kurira ocenjuju da su atmosferu pred izbore bojila dva snažna utiska - opozicija je bila okupirana sukobima i podelama unutar sopstvenih redova, a lokalne teme bile su sticajem okolnosti u senci nacionalnih.
Konfuzija
Programski direktor agencije Faktor plus Predrag Lacmanović kaže za Kurir da je ova kampanja bila prilično bleda i da građani nisu bili zainteresovani da uđu ozbiljnije u razmišljanje o političkoj ponudi.
- Oni uglavnom imaju već formiran stav o tome za koga su i s tim stavom će i izaći na ove izbore. Ništa se drastično nije moglo promeniti u odnosu na prethodne izbore. Teme su bile više nacionalne, što je uslovila rezolucija o Srebrenici. Stranke koje bi da dođu na vlast ne vide lokal kao temu za borbu protiv aktuelne vlasti. Opozicija je imala dosta logističkih muka sa sakupljanjem potpisa i drugim proceduralnim stvarima. Dosta resursa i vremena je na to otišlo i malo je ostalo da se profilišu na nekim važnijim temama. Glavna tema im je bila da se bore sa izbornim neregularnostima, to su na sasvim drugačiji način predstavljali i oni koji izlaze i oni koji bojkotuju. Dodatnu konfuziju među biračima stvorila je i situacija da se bojkotuje Beograd, a izlazi se na lokalne izbore. Na osnovu istraživanja znam da određeni broj birača misli da stranke koje bojkotuju u Beogradu bojkotuju i druge izbore. Sve to utiče na izborni rezultat - napominje Lacmanović.
On procenjuje da će vladajuća koalicija i ovog puta odneti pobedu u Beogradu.
- Teško da može da dođe do egal situacije kao u decembru, pre svega zbog bojkota nekih opozicionih stranaka. Čini se da je i u drugim lokalnim samoupravama bila bučnija i dominantnija kampanja SNS - kaže naš sagovornik.
Aduti i greške
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković ocenjuje za Kurir da su gradske i lokalne teme u kampanji bile u drugom planu.
- Dominirale su, sticajem okolnosti, nacionalne teme, rezolucija o Srebrenici i Kosovo u Savetu Evrope. Beogradski izbori nisu imali specifičnu temu. Vlast je imala sveobuhvatni pristup razvoju grada, a opozicija sveobuhvatnu kritiku, bez mnogo nagoveštaja šta će se uraditi ako se preuzme vlast. Opozicija je dosta energije potrošila na međusobne sukobe o pitanju izlaska na izbore i time je izvesno stvorila lošu sliku kod dela birača. Negativna opsesija Vučićem i Šapićem je dominirala. To je za neke u opoziciji adut. Meni izgleda kao greška iz političko-matematičkih razloga. Taj ekstremno negativni narativ mobiliše konačan broj birača - naglašava on.
Stanković prognozira pobedu vlasti u Beogradu i mogućnost da formira većinu.
- Takav scenario je i za većinu opština u Srbiji i nemali broj u Beogradu. Centralne gradske opštine i neki gradovi u Srbiji, pored Beograda, mesto su za takmičenje i razlika je mala. Da nije bilo nejedinstva, opozicija bi bila negde izraziti favorit. Ovako, čini mi se da će svaka opština ili grad koji osvoje biti iznenađenje - zaključuje Stanković.
Bonus video:
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore