U Srbiji je u ponoć počela izborna tišina, uoči beogradskih i lokalnih izbora, i trajaće do zatvaranja biračkih mesta, 2. juna u 20 sati. Tokom ovog perioda u medijima i na javnim skupovima zabranjeno je da se objavljuju procene rezultata izbora, javno predstavljaju kandidati na izborima i njihovi izborni programi i pozivaju birači da glasaju, odnosno da ne glasaju za određene izborne liste ili kandidate. U suprotnom, slede poprilično visoke kazne, koje idu i do 600.000 dinara!

Besmisleno

Ono što je posebno zanimljivo jeste da kampanja na društvenim mrežama nije regulisana zakonom i ne podleže nikakvim sankcijama ni tokom trajanja izborne tišine.

dejan-vuk-stankovic.jpg
Kurir Televizija 

Politički analitičar Dejan Vuk Stanković u razgovoru za Kurir, ističe da izborna tišina nema smisla ni u eri društvenih mreža, a ni inače, bez njih.

- S društvenim mrežama je potpuno besmisleno, posebno što je danas propaganda u virtuelnoj sferi sve jača i efikasnija. Izborna tišina je suprotna demokratskom duhu borbe za glasove građana. Ta borba je važna, ona je suština demokratije i zato je svako ograničavanje političkih sloboda u ime navodnog političkog promišljanja i opredeljenja građana pomalo apsurdno. Trebalo bi ukinuti izbornu tišinu. Ona ne postoji u Velikoj Britaniji i Americi, koje su uzori liberalne demokratije, nepotrebna je i u Srbiji - istakao je on.

Izborna tišina i dalje je prisutna i u zemljama u regionu, ali je kod nekih naših komšija ona kraća, te tako traje po jedan dan u Bosni i Hercegovini i Bugarskoj. Rumunija i Crna Gora imaju isto, kao i mi, dva dana izborne tišine.

Mnoge zemlje, poput Mađarske, Italije i Makedonije, započinju sa izbornom tišinom u danu predviđenom za glasanje.

Inače, prema Zakonu o izboru narodnih poslanika, kao i Zakonu o lokalnim izborima, za kršenje pravila izborne tišine predviđene su novčane kazne, kako za pravna, tako i za fizička lica.

Glasa se u 89 gradova i opština

U Beogradu 14 lista

U nedelju, 2. juna, izbori će biti održani u 89 gradova i opština širom Srbije. Kada je o gradovima reč, osim u Beogradu, glasaće se i u Nišu, Novom Sadu, Subotici, Zrenjaninu, Kikindi, Vršcu, Pančevu, Somboru, Sremskoj Mitrovici, Valjevu, Požarevcu, Jagodini, Užicu i Čačku. Za učešće na izborima za Skupštinu grada Beograda utvrđeno je 14 lista, koliko i za Skupštinu Novog Sada, a u Nišu ih je 11.

Drakonske kazne

Zakon kaže da će se novčanom kaznom od 100.000 do 600.000 dinara kazniti za prekršaj pravno lice koje 48 časova pre dana glasanja i na dan glasanja do zatvaranja biračkih mesta u medijima i na javnim skupovima objavi procenu rezultata izbora, javno predstavlja kandidate na izborima i njihove izborne programe i poziva birače da glasaju, odnosno ne glasaju za određene izborne liste.

Odgovorno lice u mediju koji 48 časova pre dana glasanja i na dan glasanja do zatvaranja biračkih mesta objavi procenu rezultata izbora, javno predstavlja kandidate na izborima i njihove izborne programe i poziva birače da glasaju, odnosno ne glasaju za određene izborne liste biće kažnjeno novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara.

Takođe, novčanom kaznom od 20.000 do 50.000 dinara kazniće se za prekršaj odgovorno lice u pravnom licu koje 48 sati pre dana glasanja i na dan glasanja do zatvaranja biračkih mesta u medijima i na javnim skupovima objavi procenu rezultata izbora, javno predstavlja kandidate na izborima i njihove izborne programe i poziva birače da glasaju, odnosno ne glasaju za određene izborne liste.

Kako je bilo nekada

Agitacija do samog glasanja, razbijanje glava

Izborna tišina u Srbiji nekada nije postojala, te je agitacija trajala do samog glasanja, a glasove su na licu mesta brojali predstavnici biračkih odbora, pri čemu su svi motrili jedni na druge. A kako nivo političke kulture nije bio na zavidnom nivou, dešavalo se da ljudi porazbijaju glave jedni drugima na izbornim mestima.

Predviđeno je i da će se novčanom kaznom od 10.000 do 40.000 dinara kazniti za prekršaj fizičko lice koje 48 časova pre dana glasanja i na dan glasanja do zatvaranja biračkih mesta u medijima i na javnim skupovima objavi procenu rezultata izbora, javno predstavlja kandidate na izborima i njihove izborne programe i poziva birače da glasaju, odnosno ne glasaju za određene izborne liste.

Istim zakonom predviđene su i kazne za isticanje izbornog propagandnog materijala na biračkom mestu, pa će se tako novčanom kaznom od 100.000 do 400.000 dinara kazniti za prekršaj politička stranka, koalicija ili drugo pravno lice koje na biračkom mestu ili neposredno ispred biračkog mesta ističe simbole političke stranke, podnosioca proglašene izborne liste, kao i drugi izborni propagandni materijal, a od 10.000 do 25.000 dinara odgovorno lice u političkoj organizaciji.

Zbog promene zakona

Oko 10.000 građana neće moći da glasa

Posle izmena Zakona o jedinstvenom biračkom spisku, koji je nedavno usvojen u Skupštini Srbije na inicijativu opozicionih poslanika, oko 52.000 građana neće moći da glasa na novoj, već na staroj adresi, a oko 10.000 njih će biti uskraćeno da izrazi svoju izbornu volju 2. juna.

Kurir.rs