Ekspresno usvajanje deklaracije o sećanju na žrtve Srebrenice samo je jedna u nizu provokacija koje je Priština poslednjih dana uputila prema Srbiji. Jučerašnje glasanje u kosovskom parlamentu o ovom dokumentu praćeno je i zapaljivim izjavama premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija u kojima je pokušao da označi Srbiju kao agresivnu državu koja samo čeka da vojno uđe na Kosovo i Metohiju.

Nervoza

Kurti je nedavno zatražio od međunarodne zajednice da izvrši pritisak na Srbiju kako bi vojne baze oko Kosova bile uklonjene. Premijer Srbije Miloš Vučević poručio je da su opet na delu Kurtijeve fantazmagorije, da su njegove tvrdnje o navodnoj ugroženosti tzv. Kosova izmišljene i naglasio da su na KiM ugroženi jedino Srbi i njihova prava. Uz sve to, kosovska predsednica Vjosa Osmani pojačala je kampanju protiv ispunjavanja međunarodnih obaveza Prištine prema srpskoj strani i za Zajednicu srpskih opština sada traži garancije međunarodnih partnera.

Aleksandar M. Gajić iz Centra za društvenu stabilnost smatra da su poslednji potezi Prištine usmereni na izazivanje sukoba.

ag.jpg
Privatna Arhiva 

- Aljbin Kurti pokušava da po svaku cenu Srbiju uvuče u direktan sukob kako bi potražio zaštitu svojih patrona. Svestan je on, kao i mnogi drugi, da se situacija na terenu menja, a pod upravo takvim okolnostima mnogi neprijatelji Srbije postaju nervozni. Što se tiče komentara Osmanijeve, jasno je da se traži razlog više da se ne ispune odredbe Briselskog sporazuma. Ne bi me iznenadilo da i Priština pokrene neku tužbu protiv Beograda za takozvani genocid kako bi se opet, uslovno rečeno, napadom prikrile terorističke akcije takozvane Oslobodilačke vojske Kosova - ocenjuje Gajić za Kurir.

Nastavlja s terorom

Sličnu procenu ima i predsednik Centra za nacionalnu politiku Perko Matović. On za Kurir kaže da se kosovski režim, u nedostatku konstruktivne politike i gubitka diplomatske podrške, oslanja na pokušaj provokacije kako bi Srbija izgubila svoje izgrađene diplomatske položaje i na Zapadu i na Istoku.

sequence-03.00-20-01-19.still002.jpg
Kurir Televizija 

- Srećom, ti potezi su toliko providni da Vlada Srbije na njih sigurno neće nasesti, a oni će nastaviti s terorom nad srpskim narodom i provokacijama, ne samo u vidu usvajanja rezolucije o Srebrenici već i u vidu rehabilitacije nacističkih zločinaca, što vidimo da rade u poslednje vreme. Priština misli da je i dalje politika Zapada onakva kakva je bila kad je svet bio unipolaran. U svakom slučaju, ni na Zapadu ne mogu da dobiju jedinstvenu podršku kao što su dobijali nekad, a pogotovo nemaju podršku u široj međunarodnoj zajednici u promenjenim geopolitičkim okolnostima - objašnjava Matović.

Aleksandar Gudžić

Napadi na Srbe posledica zapaljive retorike Prištine

Analitičar iz Gračanice Aleksandar Gudžić ocenio je da su sve učestaliji etnički motivisani napadi na Srbe na KiM rezultat zapaljive retorike koju vodi kosovska vlada poslednjih godina, ali i narativa u poslednjih 25 godina da su Srbi krivi za sve.

- Političku scenu i život na Kosovu možemo podeliti na dva dela. Jedan je teorija, drugi je praksa. Kosovo ima odlične demokratske zakone, ali se oni u praksi ne primenjuju... Napadi na Srbe do danas uglavnom nisu dobili epilog. Kosovo je možda jedina oblast na svetu gde privatna imovina nije svetinja. Samo na Kosovu je moguće da neko uzurpira nečiju imovinu i da za to ne snosi posledice. Bezbroj je primera gde su kosovski Albanci falsifikovali dokumenta i prisvojili srpsku imovinu. I danas postoji veliki broj Srba koji vodi sporove pred kosovskim, ali i međunarodnim institucijama, da bi dokazao vlasništvo nad svojom imovinom - upozorio je Gudžić za Kosovo onlajn i podsetio da je od početka ove godine bilo 68 etnički motivisanih napada na Srbe.

Bonus video:

02:15
"KURTI JE DIJALOG U BRISELU ISKORISTIO ZA OVA DVA CILJA" Drecun nema dilemu: Borelji je rekao da je bio spreman, ali... Izvor: Kurir televizija