DA LI SMO U OPASNOSTI OD TERORISTIČKOG NAPADA NAKON PRETNJI NAŠIM AMBASADAMA Laban: Svaka sumnjiva aktivnost mora biti prijavljena
Nedavne pretnje terorističkim napadima upućene srpskim ambasadama u Nemačkoj, Austriji, i Švajcarskoj uznemirile su javnost i otvorile pitanja o bezbednosti u regionu. O ovoj temi govorio je prof. dr Miloš Laban, politički analitičar, u jutarnjem programu Kurir televizije.
Prof. Laban je istakao da pretnje treba shvatiti veoma ozbiljno i da one mogu biti deo šire koordinisane akcije usmerene na destabilizaciju Srbije.
- Radi se o nameri destabilizaciji Srbije, koja pokazuje visok stepen tolerancije i razumevanja za potrebe drugih. Ove pretnje dolaze iz Švajcarske, od sina albanskih useljenika, što nije čudno s obzirom na jaku albansku dijasporu u toj zemlji - rekao je Laban, podsećajući na demonstracije krajem 80-ih godina koje su bile vezane za situaciju na Kosovu i Metohiji.
Govoreći o mogućoj povezanosti ovih pretnji sa nedavnim ekstremističkim događajima, kao što su napad na žandarma ispred izraelske ambasade u Beogradu i ubistvo policajca u Loznici, Laban je naglasio da ovi incidenti ukazuju na visok stepen organizovanosti.
- Ubica koji je kasnije likvidiran u akciji naše policije, sada se slavi na Kosovu kao heroj. To pokazuje tendencioznost ovih događaja i taktiku napada kao najbolje odbrane - dodao je on.
Prof. Laban je takođe istakao važnost kontinuiranog nadzora nad osobama koje su indikovane na terorizam.
- Policija prati oko sto pripadnika vehabijskog pokreta koji bi mogli biti potencijalno opasni. Kontinuirani nadzor je ključan, ali je i izazov razbiti regionalne mreže terorista - rekao je Laban, dodajući da su saznanja dobijena prisluškivanjem često nedovoljna za pokretanje sudskih postupaka, ali su važna za preventivno delovanje.
Na pitanje o ulozi građana u održavanju bezbednosti, Laban je naglasio da je važno da građani budu svesni svoje odgovornosti i da prijavljuju sumnjive aktivnosti.
- Mentalitet našeg naroda je takav da često ne prijavljujemo sumnjive aktivnosti, misleći da nas to neće zadesiti. Međutim, neprijavljivanje može dovesti do ozbiljnih posledica - upozorio je Laban, podsećajući na važnost razvijanja bezbednosne kulture u društvu.
Prof. Laban je zaključio da Srbija mora biti oprezna i da se mora posvetiti razvoju bezbednosnih protokola kako bi se ovakve pretnje efikasno neutralisale.
- Svaka sumnjiva aktivnost mora biti prijavljena, a građani moraju biti svesni svoje uloge u očuvanju bezbednosti. Ne smemo dozvoliti da postanemo kolateralna šteta u globalnim konfliktima - poručio je Laban.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Bonus video:
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore