SARADNJA SA FRANCUSKOM: Vlada Srbije usvojila na sednici više dokumenata
Vlada Republike Srbije usvojila je na sednici više dokumenata – memoranduma o razumevanju o saradnji i protokola između Srbije i Republike Francuske iz različitih oblasti.
Potpisana dokumenta odnose se na oblasti digitalnih tehnologija, rudarstva i energetike, nauke, tehnološkog razvoja, turizma, poljoprivrede i drugo.
Članovi Vlade usvojili su Predlog zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu kojim je predviđeno da se procena obavlja za sve planove i programe u oblasti prostornog i urbanističkog planiranja ili korišćenja zemljišta kojima se uspostavlja okvir za odobravanje budućih razvojnih projekata, navodi se u saopštenju.
Dokumentom se uređuju uslovi, način i postupak procene uticaja na životnu sredinu usvojenih strategija i programa.
Ključni benefit novih zakonskih rešenja je i usaglašenost sa pojedinim odredbama Direktive Evropskog parlamenta i drugim dokumentima, uspostavljanje zakonskog okvira za izradu dva pravilnika – o radu stručne komisije i o obaveštavanju javnosti i sprovođenja javne rasprave o nacrtu plana i programa i izveštaju o strateškoj proceni uticaja.
Kaznene odredbe usaglašene su sa Zakonom o prekršajima, a propisane su i sankcije za privredni prestup koje do sada nisu postojale.
Imajući u vidu materiju koju reguliše, predložena rešenja imaće pozitivan uticaj na sve segmente društva, jer će doprineti usvajanju povoljnijih planova i programa u oblasti zaštite životne sredine, ističe se u saopštenju Vlade.
Rokovi
Na sednici je usvojen Predlog zakona o proceni uticaja na životnu sredinu, kojim se postiže veći stepen usaglašenosti sa Direktivom Evropskog parlamenta i Saveta o proceni uticaja na životnu sredinu određenih javnih i privatnih projekata.
Ovim predlogom zakona produžen je rok za dostavljanje mišljenja zainteresovane javnosti na zahtev za odlučivanje o potrebi procene uticaja na životnu sredinu sa 10 na 15 dana, rok za dostavljanje mišljenja na zahtev za određivanje obima i sadržaja je 15 dana, ali se odlukom nadležnog organa može produžiti do 30 dana.
Rok za uvid u studiju o proceni uticaja projekta na životnu sredinu je produžen sa 20 na 30 dana od trenutka oglašavanja u sredstvima informisanja do momenta održavanja javne rasprave, dok je rok za dostavljanje mišljenja zainteresovane javnosti na studiju 40 dana od oglašavanja uz mogućnost da ga nadležni organ produži do 60 dana.
Živa i prevencija udesa
Vlada Srbije usvojila je i Predlog zakona o potvrđivanju Minamata konvencije o živi, koja teži rešavanju pitanja vezanih za ispuštanje i korišćenje žive u trgovini i industrijskim procesima.
Implementacijom ove konvencije postiže se smanjenje i prestanak snabdevanja i trgovine živom, fazno isključivanje ili fazno smanjivanje određenih proizvoda i procesa u kojima se nalazi ili koristi živa, kao i smanjenje emisija žive i njenog ispuštanja u životnu sredinu, naglašava se u saopštenju.
Usvojen je i Predlog zakona o kontroli opasnosti od velikih udesa koji uključuju opasne supstance.
Ovim dokumentom se uređuju pravila prevencije velikih udesa koji uključuju ove vrste supstanci i ograničavanja njihovih posledica po zdravlje ljudi i životnu sredinu.
Unapređuje se i sistem kontrole opasnosti od velikih udesa kroz uspostavljanje i primenu odgovarajućih mera prevencije na svim nivoima.
Bonus video:
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana