DELIMIČNO NEVIDLJIVI, OMETAJU RADARE NEPRIJATELJA: Ovo su karakteristike moćnih Rafala koje je kupila Srbija (FOTO/VIDEO)
Srbija je sa francuskom kompanijom Daso („Dassault Aviation“) u Beogradu potpisala ugovor o nabavci nadzvučnih višenamenskih borbenih aviona Rafal.
Predsednik Srbije kazao je da ugovor iznosi 2,7 milijardi evra za 12 novih letelica.
Ugovor je potpisan prvog dana zvanične državne posete francuskog predsednika Emanuela Makrona Srbiji.
Ugovor je ispred Ministarstva odbrane potpisao ministar odbrane Bratislav Gašić a ispred kompanije Daso njen direktor Erik Trapije.
Velika vest za Srbiju
O potpisivanju ugovora o nabavci Rafala sinoć je prilikom obraćanja sa francuskim kolegom Emanuelom Makronom govorio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
- Za nas je velika vest kupovina Rafala. Ugovor je potpisan sa kompletnim pomoćnim logističkim paketom, od rezervsnih motora do svega drugog. Ukupna vrednost ugovora je 2,7 milijardi. 12 potpuno novih aviona biće u vlasništvu Srbije. To je za nas ogromna vest. To će doprimeni značajnom povećanju operatuvnoih sposobnosti naše armije. Potpuno drugačiji pristup. Mi smo srećni što postajemo deo "Rafal kluba". Hvala predsedniku Makronu što je doneo takvu odluku i što nam je omogućio da kupimo nove "Rafale". Iako nije bilo lako. Mi smo i danas sa Erikom od 12 do 2 pregovarali poslednje delove i pasuse ugovora. Ne zna se ko je teži Erik ili Siniša. Nekako sam ja danas uspeo da pomirim interese i srećan sam što smo ovo mogli večeras da potpišemo. Verujem da ćemo imati dobru saradnju naših armija u budućnosti. Ovo je nešto što je na komercijalnom nivou dobro urađeno. Mi ćemo u 2024. i 2025. uplatiti iz budžeta po 15 posto, po 421 milion evra. Pri tome nećemo povećati udeo javnog duga u BDP-u - rekao je Vučić.
Njegovo veličanstvo - "RAFAL"
Francuski avion "rafal" smatra se jednom od najboljih višenamenskih borbenih letelica, na svetu. Svoje borbene mogućnosti dokazao u sukobima u Avganistanu, Libiji, Maliju, Iraku i Siriji.
Pored Francuske koriste ga ratne avijacije Grčke, Hrvatske, Egipta, Katara, Indije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, a veliki broj aviona naručila je i Indonezija. Stručnjaci kažu da bi Srbija nabavkom "rafala" napravila diversfikaciju svog letećeg arsenala i prevladala zavisnost od samo jednog proizvođača.
"Rafal" je dvomotorni avion sa mogućnošću nadzvučnog krstarenja brzinom od 1,4 maha, bez dodatnog sagorevanja goriva, a najveća brzina mu je 2.223 kilometra na čas.
Borbeni dolet je 1.852 kilometra, a neborbeni 3.700 kilometara sa priključenim spoljnim spremnicima. Brzina penjanja je 304 metra u sekundi, a najveća visina leta 16,8 kilometara.
Oni su opremljeni integrisanim sistemom "Spectra", koji pruža pilotu upozorenje o radarskoj vidljivosti i pravovremeno obaveštenje u slučaju da je na njega ispaljena raketa. Avion poseduje i top kalibra 30 milimetara, kao i 14 podvesnih tačaka za nošenje do 9,5 tona naoružanja.
"Rafal" se izdvaja i zbog mogućnosti obavljanja široke lepeze borbenih zadataka i danju i noću, u svim vremenskim uslovima zahvaljujući integrisanom informatičkom sistemu "spektra" koji softverski smanjuje radarski odraz aviona slanjem lažnih podataka za ometanje radara, što letelicu čini delimično nevidljivom.
Takođe, "Rafal" može da ometa neprijateljske radare i raketne sisteme koristeći laserske i infrared zrake. "Rafale" pokreću 2 motora, što mu omogućava maksimalnu brzinu od 2.223km/h (1,8 maha) i borbeni dolet od 1.852 kilometra. Prema dostupnim podacima, najveća visina leta iznosi 16,8 kilometara.
Za uspešnu upotrebu novih aviona potrebno je obezbediti stručan kadar, pa je tako za eskadrilu od 12 aviona potrebno je između 15 i 22 pilota, kao i veliko tehničke osoblje.
"'Rafali' su izvanredni avioni. Voleo bih da i mi možemo da ih nabavimo, možda čak i nove. Smatram da ćemo za tri godine značajno ojačati naše ratno vazduhoplovstvo i PVO", izjavio je svojevremeno predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Bonus video:
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore