"OTELI NAM DEO ZEMLJE, SAD ŽMURE NA KURTIJEV TEROR" Žestoka debata u studiju: Koji potez Beograd može da povuče kao odgovor
Dok se situacija na Kosovu i Metohiji sve više zaoštrava, Aljbin Kurti, premijer takozvane kosovske vlade, postaje sve opasniji, a predstojeći izbori donose strah da će se udari na Srbe radikalizovati do krajnjih granica.
Gost jutarnjeg programa, Darko Obradović, programski direktor Centra za stratešku analizu, i predsednik Narodne stranke, Vladimir Gajić, izneli su svoja viđenja o trenutnoj situaciji i mogućim pravcima delovanja Srbije u ovom složenom trenutku.
Gajić smatra da grešimo što se fokusiramo na Kurtija kao izvor problema.
- Kurti je samo sredstvo međunarodne zajednice, prvenstveno Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije, koje su direktno učestvovale u fizičkom i pravnom otimanju naše teritorije. Da nije njihove podrške, ne bismo se našli u ovakvoj situaciji - izjavio je Gajić, naglašavajući da Srbija mora preduzeti konkretne korake kako bi zaustavila spiralu nasilja nad Srbima na Kosovu.
Gajić je potom istakao nekoliko ključnih poteza, uključujući napuštanje Briselskog sporazuma, odbacivanje francusko-nemačkog plana, prekid razgovora sa predstavnicima prištinskih institucija, i prebacivanje pregovora na kontakt grupu koja bi uključivala Rusiju i Kinu.
- Briselski sporazum je politička osnova koja je omogućila Albancima da ne poštuju nijednu tačku sporazuma, dok je Srbija ispoštovala sve. Sada je vreme da Srbija napusti sporazum zbog nepoštovanja od strane druge strane. Isto tako, moramo se vratiti povratku naših institucija na Kosovu u oblastima pravosuđa, telekomunikacija, i lokalne samouprave - dodao je Gajić.
S druge strane, Darko Obradović je upozorio da bi napuštanje evropskog pregovaračkog okvira značilo ekonomsko i međunarodno samoubistvo za Srbiju.
- Rusija i Kina nemaju nikakve veze sa Kosovom. Oni nemaju interes da rešavaju ovaj problem, niti koncept savezništva kakav mi očekujemo. Štaviše, Rusija je često koristila zamrznute konflikte u svoju korist, kao što je slučaj sa Nagorno-Karabahom. Srbija bi morala da se drži normalizacije odnosa bez priznanja Kosova, jer je to jedina održiva strategija koja čuva interese našeg naroda na Kosovu - objasnio je Obradović.
Obradović je dodao da su Kurtijevi potezi vešto maskirani kao bezbednosne akcije kako bi se izbegao mandat KFOR-a i EULEX-a, dok zapravo radi na osiguranju kontrole nad severom Kosova.
- Naša dobra volja i strateško strpljenje su već pokazali rezultate. Napada se Briselski sporazum, ali zahvaljujući njemu, sprovedene su reforme koje su ojačale našu ekonomsku poziciju - dodao je Obradović.
Poseban akcenat stavljen je na nedostatak srpskog lobističkog delovanja na Zapadu. Obradović tvrdi da su kosovski Albanci daleko ispred Srbije kada je reč o lobiranju u ključnim međunarodnim institucijama, naročito u Vašingtonu.
- Albanci se svakodnevno kreću po hodnicima američkih institucija, traže kontakte i promovišu svoje interese. Mi nemamo Srbe koji aktivno lobiraju za našu stvar u američkom Kongresu ili Senatu. Nedostatak organizacija i proaktivnog delovanja u Vašingtonu jasno pokazuje naše slabosti - zaključio je Obradović.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Bonus video:
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!