Nikolić: Predložiću Dačića da pregovara s Prištinom
BEOGRAD - Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je da očekuje da će u ponedeljak, posle njegovog sastanka sa članovima Vlade Srbije, biti poznato ko će predvoditi srpsku delegaciju u političkim pregovorima sa Prištinom, i dodao da će predložiti da to bude premijer Ivica Dačić.
Nikolić je, u emisiji "Utisak nedelje" na televiziji B92, rekao da on ne beži od te odgovornosti, ukoliko vlada tako odluči, ali da svakako neće razgovarati sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem.
"Ne vidim zašto neko drugi ne bi razgovarao sa njim jer niko se nije izjašnavao da ne bi, pretpostavljam da Dačić hoće, ja ću to predložiti", rekao je Nikolić, dodavši da, iako ne beži od te obaveze, ne očekuje da ga vlada imenuje za šefa pregovaračkog tima.
Predsednik Nikolić je objasnio da je tokom nedavnog boravka u Njujorku izbegao da se sastane sa Tačijem tako što je napustio prijem na kojem se nalazio i kosovski premijer.
"Onaj ko bude vodio delegaciju Srbije možda će morati da se sretne. Pošto sam ja predsednik i vlada me neće odrediti, lišen sam muke da stalno ponavljam da se sa njim neću rukovati jer postoji osnovana sumnja da je umešan u zločine", kazao je Nikolić.
On je istakao da bi platforma Srbije za dalje pregovore o Kosovu trebalo da bude formulisana uskoro, kako bi srpska strana u političkom dijalogu sa Prištinom imala dokument iza kojeg stoji jasna politička većina, ako je moguće i dvesta poslanika.
"To mora u najskorije vreme da bude dostupno javnosti, inicijalni tekst će izaći iz predsedništva Srbije, predsednik će da ga piše, a svi će imati pravo da daju primedbe", rekao je Nikolić.
Povodom izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije u procesu Evrointegracija koji će biti objavljen predstojeće sedmice, Nikolić je rekao da bi eventualno unošenje zahteva koje Srbija ne može da prihvati zakomplikovalo odnose sa EU i verovatno izazvalo turbulencije na Kosovu.
"To ne može da se potpiše najverovatnije nikada, ali ako se dogovorimo oko nečega što bi moglo da bude zajedničko rešenje onda bi mnogo toga moglo da se potpiše", rekao je Nikolić.
Prema njegovim rečima, Albanci moraju da odustanu stava da su dobili državu, jer Kosovo ne može postati članica UN, a danas i oni koji su uveravali Albance da je to moguće shvataju da je Srbija odlučna u nameri da brani svoje interese na Kosovu i Metohiji.
Kako je istakao, niko od lidera država EU ili evropskih zvaničnika nikada nije izgovorio uslov da Srbija mora da prizna nezavisnost Kosova da bi postala članica EU.
"Kad im se otvoreno suprostavite i kažete da od nezavisnosti nema ništa, oni kažu da to niko ne traži, ali kad bih ja to prećutao na tome bi svi insistirali", objasnio je Nikolić.
On je istakao da mnoge stvari, poput pitanja institucija koje Srbija podržava na severu Kosova, moraju biti uređene u okviru sveobuhvatnog rešenja kosovskog problema.
"Gde se izgubilo strpljenje za pregovaranje sada kada je očigledno da oko mnogih stvari možemo da se dogovorimo. Ako toliko rizikujemo i ja i Vlada Srbije, zašto je problem da se strpljivo i mirno izgradi sporazum koji bi jednoga dana mogao da se potpiše", zapitao je Nikolić.
Prema njegovim rečima, "postoje četiri različita uslova za rešavanje problema na Kosovu i Metohiji u zavisnosti od toga na koju teritoriju se misli", a reč je, kako je objasnio, o delovima Kosova u kojima nema Srba, enklavama u kojima su Srbi većina na malom prostoru, zemljištu u vlasništvu Srpske pravslavne crkve i, na kraju, o severu Kosova, koje ne može biti tretirano kao druga područja.
Nikolić se u intervjuu dotakao širokog spektra društvenih tema, pa i socijalno-ekonomske situacije, istakavši da je vladaje na ispitu da pokaže da je u stanju da ograniči ne koji diktiraju cene i da u naredne dve godine mora da vodi da vodi računa pre svega o socijalnoj situaciji građana.
"Ponudiću bogatim ljudima da svako od njih, pošto su sposobni i ni iz čega stvorili bogatstvo, podigne slabije razvijene regione Srbije. Pošto mnogi govore za ove ljude danas da su ološ, postoji za njih prilika da više niko ne može to da im kaže", rekao je Nikolić.
On je istakao da nema ništa protiv bogatih, ali im je poručio da će njihov život biti lepši i mirniji ako urade ono što su radili dobrotvori pre njih.
Povodom zabrane "Parade ponosa", koja je bila zakazana za 6. oktobar, Nikolić je rekao da sledeće godine vlada neće moći da, pod izgovorom da je ugrožena bezbednost, zabrani njeno održavanje.
Nikolić je objasnio da bi on, da parada nije zabranjena i da je postojala opasnost da njene učesnike neko napadne, on bio na čelu kolone.
"Ova vlada je rovita, krhka, tanka, nije ušla u sve strukture i ne zna ko vlada tužilaštvom ko policijom, vlada nije imala vremena da pronađe one koji prete silom i da ih izoluje. Ovoj vladi treba vreme. Mislim da već iduće godine neće biti opravdanja da kaže da ne može da spreči da se nešto desi", rekao je Nikolić.
Kako je istakao, odluka da se parada zabrani je motivisana bezbednošću i on bi se svakako usprotivio da je neko zabranom parade želeo da diskriminiše LGBT populaciju.
"Moj stav se nikada neće promeniti, to su ljudi koji se drugačije ponašaju od mene, to nije razlog da budu dikriminisani ali ni razlog da ih previše hvalim. Treba da im bude omogućeno da pokažu šta žele, ali se za to još nisu stekle prilike", kazao je Nikolić.
Povodom postupka koji je pokrenut protiv bivšeg ministra Olivera Dulića, Nikolić je rekao da veruje da se niko ne bi usudio da taj postupak pokreće, a da nema jake dokaze, budući da je reč o narodnom poslaniku.
Nikolić je, međutim, istakao da je protivnik prakse da se ljudima sudi i presuđuje u medija, jer je i sam svojevremeno bio žrtva takvog postupanja.
"Očigledno da mediji ne shvataju kako treba da se ponašaju. Ja sam 20 godina meta onih koji me provlače kroz blato u medijima, i protiv toga sam da bilo ko bude osuđivan u javnosti, jer znam koliko to boli", rekao je Nikolić.
Kada je reč o ispitivanju nalazišta nikla u Srbiji, koja su izazvala oštru javnu polemiku, Nikolić je objasnio da su ta istrazivanja bezazlena i dogovorena za vreme prošle vlade, ta da time nije učinjeno ništa loše.
"Ako je tehnologija kojom bi se vadio nikl prljava nikada ne bismo vadili nikl. Ako to može da se uradi, a da ne budu posledice, kako dušebrižnici tvrde, onda ćemo da vadimo nikl", rekao je Nikolić.
Predsednik Srbije je, objašnjavajući činjenicu da ne gostuje često u medijima, rekao da ga posle učešća na sednici Generalne skupštine UN Radio-televizija Srbije nije zvala da saopšti rezultate diplomatskih aktivnosti, i da nije zadovoljan načinom na koji radi generalni direktor javnog servisa Aleksandar Tijanić.
"Postoji vreme kada čovek treba da radi i kad treba da se skloni, a gospodin Tijanić to nije shvatio. Da sam predsednik vlade, možda bi Tijanić otišao mnogo brže", rekao je Nikolić.
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti