li, treba i priznati stvarnosti koje je proizveo rat. Srbija bi trebalo da se skoncentriše na izazove budućnosti, poput globalizacije i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, ocenio je predsednik Odbora za evropske poslove u nemačkom parlamentu

BEOGRAD - Srbija će na kraju pregovora o pristupanju EU morati da pruži jasan odgovor u pravcu nezavisnosti Kosova i njegovog priznavanja, izjavio je Ginter Kirhbaum.

"Svestan sam da je za određene procese potrebno vreme. Ali, treba i priznati stvarnosti koje je proizveo rat. Srbija bi trebalo da se skoncentriše na izazove budućnosti, poput globalizacije i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala", ocenio je predsednik Odbora za evropske poslove u nemačkom parlamentu.
Kirhbaum, koji je i funkcioner vladajuće Hrišćansko-demokratske unije (CDU), podsetio je da je stav te stranke o Kosovu poznat.

Na pitanje da li to zaista znači da Srbija mora da prizna nezavisnost Kosova pre ulaska u EU, on kaže da svaka zemlja koja želi da pristupi EU mora da ima dobre odnose sa susedima i regionima.

"Poslanička grupa CDU Angele Merkel i Hrišćansko-socijalna unija, kojoj pripadam u Bundestagu, želi da pre završetka pregovora postoje jasno definisani dobrosusedski odnosi Srbije i Kosova. Koliko će se brzo odigravati pristupanje Uniji zavisi od vlada Srbije i Kosova, kao i od EU", rekao je on.

Na pitanje da li postoji mogućnost da se iskoristi model dve Nemačke, on je rekao je "i Nemačka izgubila deo teritorije posle Drugog svetskog rata", a da je "sada važno da građani žive u miru, demokratiji i pravnoj državi".

Na pitanje šta Srbija treba da uradi da bi dobila početak pregovora s EU i kada bi to moglo da se dogodi, Kirhbaum je rekao da je potrebno da Vlada u Beogradu nastavi neophodne reforme u oblasti pravosuđa i dobrosusedskih odnosa.

"Te reforme se ne sprovode da bi se učinila usluga Briselu ili Nemačkoj, već u interesu sopstvene zemlje. Datum treba da bude rezultat nekog procesa, a ne početak. Kada će Srbija dobiti datum, zavisi od njene vlade, odnosno od ispunjavanja uslova. Mi želimo da EU omogući zeleno svetlo za početak pregovora, ali to znači da izveštaj EK treba ozbiljno da se shvati", rekao je Kirhbaum.

On smatra da bi nemačka mogla i više da investira u Srbiju, a da bi se to dogodilo, neophodno je sprovesti reforme i poboljšati uslove investiranja.

Kirhbaum, koji je prošle nedelje boravio u Beogradu, zajedno sa 24 gradonačelnika iz nemačke države Baden Vintemberg, kaže za Danas da je zadovoljan celim putovanjem i da je njihov utisak "i te kako pozitivan".