Selaković: Češljamo imovinu tajkuna i političara!
Ministar pravde i državne uprave Nikola Selaković kaže da će na udaru zakona o utvrđivanju porekla imovine, čija izrada počinje za oko mesec dana, biti bez izuzetka svi tajkuni i političari za koje postoji osnovana sumnja da su stekli ogromno bogatstvo na nezakonit način i u spornim privatizacijama.
- Moramo uvesti pravo u Srbiju. Do sada se dešavalo da Skupština usvoji zakone koje je Vlada predložila, a da kasnije određene odredbe Ustavni sud proglasi neustavnim. To pokazuje da je država bila u rukama neozbiljnih ljudi. To više ne sme da se dešava.
♦ Hoće li biti ispitan i onaj čuveni „prvi milion dolara“?
- Vlada čvrsto zastupa stanovište nulte tolerancije u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije. Sve za šta se dokaže da je sumnjivo i nezakonito biće ispitivano.
♦ Građani, dakle, mogu očekivati da će „krupne zverke“ konačno položiti račune za svoje bogatstvo?
- Narodu smo čvrsto obećali uspostavljanje pravnog sistema i vladavine prava. Iza tog obećanja ćemo stati i svojim konkretnim delima. U takvom sistemu nema zaštićenih, izuzetih. Nadležni organi moraju da provere sve osumnjičene upletene u kriminalne radnje.
♦ Postoji li u Vladi saglasnost svih u borbi protiv korupcije?
- Apsolutno. To ste mogli da čujete od prvog potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića i premijera Ivice Dačića.
♦ Gde je bio problem - u nepostojanju sistema ili u pritiscima od strane političara? Govorim o neprocesuiranju vrhunskih lopova u državi.
- Degradiranje institucija traje oko dve decenije i nije zaobišlo ni pravosuđe. Problem je što smo ušli u nazovireformu i stvorili novi nefunkcionalni sistem. Naneta je neopisiva šteta jer je neko počeo da se igra državom. Jedini sistem koji je u državi doveden do savršenstva jeste sistem korupcije.
♦ U čemu su grešili vaši prethodnici?
- Zatekli smo haos i veoma loš sistem. Ministarstvo je imalo 1,9 milijardi dinara duga i mnogo nestručnih, nesposobnih, partijski udomljenih ljudi. Ministarstvo, od kada postoji, ima najveći broj zaposlenih - više od 240 ljudi.
♦ Šta vas je najviše zapanjilo?
- Bio sam zatečen činjenicom da samo u Beogradu, Novom Sadu i Kosovskoj Mitrovici imate javne tužioce koji žive i rade u tim gradovima, a svi drugi putuju. To sve građani Srbije plaćaju. Kao u srednjovekovnoj Engleskoj, imamo putujuću pravdu.
Tri strategije o pravosuđu
♦ U izveštaju EK najviše zamerki se odnosilo na reformu pravosuđa.
- Ministarstvo pravde i državne uprave se u dobroj meri slaže s ocenama EK. Nedvosmislena ocena je da je neophodno nastaviti reformu pravosuđa kako bi se u Srbiju vratila pravna sigurnost. U ovom trenutku ta naša želja se poklapa s kriterijumima koje je EU u Poglavljima 23 i 24 postavila svakoj budućoj članici.
♦ Kako ćete taj problem ispraviti?
- Gradeći sistem. Donećemo tri strategije - za reformu pravosuđa, za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije i za reformu javne uprave. Kroz Strategiju reforme pravosuđa postavićemo ciljeve koje treba da ostvarimo u narednih pet godina. Uz Strategiju će ići prateći akcioni plan, koji će propisati niz konkretnih mera kako bi se anulirale negativne posledice započete reforme pravosuđa.
Neko će da odgovara zbog loše reforme
♦ Rekli ste da će oni koji su sproveli lošu reformu pravosuđa snositi odgovornost. Na koga ste mislili?
- Cela Srbija zna ko je sprovodio reformu. Otpustili su sve sudije i onda ih birali na ispolitizovan i nejavan način, čime je ugled države doveden u pitanje. Uskoro ćemo reći koliko je novca potrošeno na eksperiment zvani početak reforme pravosuđa u Srbiji. To ćemo uporediti s ranijim stanjem, kad smo imali veću sudsku mrežu, i postavićemo pitanje ko će da snosi odgovornost što je novac građana uludo potrošen.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana