Na prelazu Jarinje trebalo bi da počne realizacija pilot projekta o integrisanom upravljanju administrativnim prelazima, ali Srbi sa severa Kosova protive se

BEOGRAD - Srbi sa severa Kosova najavili da će se demokratskim sredstvima boriti protiv primene sporazuma iz Brisela i da će bojkotovati zvanične prelaze.

Sredinom decembra na prelazu Jarinje trebalo bi da počne realizacija pilot projekta o integrisanom upravljanju administrativnim prelazima. Međutim, Srbi sa severa Kosova protive se primeni tog sporazuma, pa se time javlja opasnost da ponovo dođe do nemira i opstrukcije dogovora koje su postigli Beograd i Priština.

Iako direktor vladine kancelarije za KiM Aleksandar Vulin ističe da će na administrativnim prelazima Euleks biti garant statusne neutralnosti i da on ima izvršnu funkciju da tamo "ne budu carinici, već poreznici", Milan Ivanović, predsednik Srpskog nacionalnog veća severnog Kosova, ponavlja da Srbi ne žele, kako kaže, albanske institucije.

"To praktično znači da ne želimo ni da na administrativnim prelazima imamo kosovske carinike i kosovske policajce, jer bi ti prelazi onda predstavljali granicu unutar države Srbije, što je protivustavno. Već sada mogu da kažem da će na severu KiM biti dosta otpora primeni dogovora koje je postigao Borislav Stefanović, odnosno Boris Tadić, s kosovskom stranom", kaže Ivanović.

Na pitanje šta Srbi sa severa KiM mogu da urade, predsednik SNV odgovara da će oni najpre "svim demokratskim sredstvima učiniti da administrativni prelazi postanu nefunkcionalni", a da se za kretanje i promet robe koriste takozvani alternativni prelazi. "Ima dosta prostora za ostvarenje naših legitimnih prava", kaže Ivanović.

Ni Marko Jakšić, poslanik Demokratske stranke Srbije sa severa Kosova, u pokretanju pilot-projekata na administrativnim prelazima ne vidi ništa dobro za Srbe.

"Sopstvena država nam je zabola nož u leđa. Krenuli su da prave granicu između centralne Srbije i KiM, a da se ne bismo bunili, dogovorili su se sa Euleksom i Prištinom da je bolje da srpska Žandarmerija hapsi naše sinove, da se gnev ne bi izlivao na EU i Kfor", kaže Jakšić, ocenjujući da nova vlast nastavlja politiku stare, da je „sve isto, samo Borisa nema“.

Jakšić kaže i da se predstavnici Srpske napredne stranke, konkretno direktor Kancelarije za KiM Vulin, opravdavaju međunarodnim obavezama Srbije. "Obaveze možda jesu, ali jedne političke stranke. Jasno je da je SNS između Kosova i Evropske unije odabrala EU i da je de fakto priznala Kosovo kao posebnu državu. Istina je surova, ali je takva", tvrdi Jakšić i napominje da će mogućnost delovanja Srba biti smanjena, jer će alternativne puteve "svim raspoloživim snagama" čuvati Kfor.