Kfor pod komandom EU?
BEOGRAD - Šef francuske diplomatije Loran Fabiju planira da predloži da vrhovni vojni štab EU preuzme komandu nad snagama Kfora na Kosovu u Metohiji. Prema diplomatskim izvorima predlog će biti iznet na sastanku šefova diplomatija zemalja NATO-a u utorak u Briselu.
Ministri inostranih poslova zemalja članica NATO-a će zajedno s visokom predstavnicom Evropske unije Ketrin Ešton razmotriti stanje na Kosovu i nastojanja nekih zemalja Zapadnog Balkana da pospeše izgleda za ulazak u NATO i EU, a prem izvorima iz diplomatskih krugova Francuska bi mogla predložiti da komandu Kfora preuzme vojna struktura EU.
Prema diplomatskim krugovima NATO, šef francuske diplomatije Loran Fabijus razmišlja da sutra partnerima u NATO ponudi da dosadašnju liniju zapovedništva nad Kforom od vrhovne komande NATO preuzme vrhovni vojni štab EU koji je izvršno telo Evropskog vojnog komiteta, koji je u sastavu Zajedničke evropske odbrambene i bezbednosne politike.
Evropska unija je prvu vojnu misiju pod nazivom "Konkordia" imala u Makedoniji 2003. godine, a u Bosni i Hercegovini je 2004. od NATO-a preuzela komandu nad snagama SFOR-a koje zatim ime promenile u EUFOR i ta operacija je i danas aktivna.
Diplomatski izvori iz NATO-a navode da bi Francuska želela da prelaskom linije zapovedanja Kforom na vrhovni vojni štab EU, bude ojačana i evropska vojna uloga i upliv na starom kontinentu.
Francuski predsednik Fransoa Oland je upravo prihvatio izveštaj bivšeg šefa diplomatije Ibera Vedrina koji je preporučio da Francuska ostane u integrisanoj vojnoj komandi NATO, ali da evropske članice saveza očuvaju kapacitete evropske vojne industrije s ciljem da se "evropeizuje NATO".
Francuska smatra da NATO mora da se usredsredi u svojoj strategiji na evroatlantsku zonu, tako da usmerenje američke odbrambene politike na azijsko-pacifičko područje ne dovede do promene same prirode Atlantskog saveza.
Predstavnica za štampu NATO Oana Lundžesku je izjavila da će ministri inostranih poslova NATO, uz učešće Ketrin Ešton, "pažnju usredsrediti na akcije s partnerima kako bi se iskoristio njihov puni potencijal, uključujući Zapadni Balkan".
Jedan visoki zvaničnik u sedištu Atlantskog saveza je novinarima rekao da su političke i druge reforme koje zapadnobalkanske zemlje sprovode u mnogome podudarne kad je reč o ispunjavanju uslova da postanu članice kako NATO tako i EU.
O tome i saradnji na Kosovu će ministri inostranih poslova NATO, uključujući američku državnu sekretarku Hilari Klinton, i visoka zvaničnica EU razmeniti mišljenje, imajući u vidu i činjenicu da je Ketrin Ešton neposredno uključena u dijalog Beograd-Priština, koji je u NATO veoma povoljno ocenjen, istakao je funkcioner u sedištu Atlantskog saveza.
On je dodao da se očekuje da snažniji prilog u raspravi na ministarskom zasedanju, kao i dosad, da i američka državna sekretarka Klinton.
Hilari Klinton je, po rečima zvaničnika NATO, uvek bila snažno angažovana kad je u pitanju razvoj na Zapadnom Balkanu, a to potvrđuju nedavne posete zemljama regiona koje je američka državna sekretara učinila zajedno s Ketrin Ešton.
Tad je, kako je istakao izvor u sedištu Atlantskog saveza, data snažna podrška evroatlantskoj perspektivi regiona, a vrata NATO ostaju otvorena za sve tamošnje zemlje čim one sprovedu nužne reforme.
U ovom trenutku Makedonija, Bosna i Hercegovina i Crna Gora teže članstvu u Atlantskog savezu, predočio je funkcioner NATO, napomenuvši da za to moraju prvenstveno da se pobrinu tamošnji politički vođi kako bi posebno uslovi vladavine prava i demokratije bili ispunjeni.
Glavne teme sutrašnjeg ministarskog zasedanja NATO će biti pripreme za povlačenje međunarodnih trupa iz Avganistana, odobravanje zahteva Turske da raketni sistemi za protivvazdušnu odbranu "Patritot" budu postavljene na turskoj teritoriji prema Siriji, kao i razgovor s ruskim ministrom Sergejom Lavrovom u okviru Saveta NATO-Rusija.
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!