Tokom višednevne posete Briselu Suzana Grubješić će se sastati s vodećim političarima i ministrima spoljnih poslova EU

BEOGRAD - Potpredsednica Vlade Srbije za evropske integracije Suzana Grubješić boraviće iduće nedelje u višednevnoj poseti Briselu tokom koje će se sastati s vodećim političarima i ministrima spoljnih poslova EU, saopšteno je danas iz njenog kabineta.

Ministri spoljnih poslova zemalja EU u ponedeljak i utorak u Briselu bi trebalo da donesu odluku da li da šefovima država i vlada zemalja EU preporuče da se Srbiji odredi datum za početak pregovora o pristupanju.

Odluku o datumu za Srbiju trebalo bi da donesu šefovi država ili vlada članica EU na samitu u četvrtak i petak, pre svega rukovodeći se predlogom ministara spoljnih poslova, podseća se u saopštenju.

Grubješićeva će u Briselu, kako je navedeno, predstaviti aktivnosti Vlade Srbije na polju evropskih integracija i ponoviti "jasan stav Srbije da zbog budućnosti svih svojih građana želi da bude deo porodice evropskih naroda, ali da Srbija mora imati isti tretman koji su imale i druge zemlje u procesu pristupanja".

Tokom boravka u Briselu ona će imati niz bilateralnih susreta tokom kojih će sa evropskim zvaničnicima razgovarati o evropskoj budućnosti Srbije, navodi se u saopštenju.

Sagovornici će joj, između ostalih, biti ministri spoljnih poslova Italije, Poljske i Estonije, kao i predsednik Evropske narodne partije (European People's Party, EPP) Vilfred Martens.

Suzana Grubješić će 13. decembra u Briselu prisustvovati i samitu EPP-a, na kojem će se okupiti predsednici i premijeri evropskih država koji dolaze iz stranaka članica te evropske političke grupacije, među kojima su i Angela Merkel (Nemačka), Donald Tusk (Poljska), Marijano Rahoj (Španija), Janez Janša (Slovenija), Fredrik Rajnfeld (Švedska), Bojko Borisov (Bugarska) i Viktor Orban (Mađarska).

Kako je saopšteno, iz stranaka članica EPP-a dolaze predsednici Evropske komisije Žoze Manuel Barozo i Evropskog saveta Herman Van Rompej, šefovi država i vlada 16 zemalja EU, sedam šefova država i vlada zemalja koje nisu članice EU i 13 članova Evropske komisije.