Vojvođanski zakon najpre izglasan, pa poništen
BEOGRAD - Izjašnjavanje o vojvođanskom zakonu danas je "uzburkalo strasti" u republičkom parlamentu budući da DS, LDP i SVM tvrde da je deo vladajuće koalicije najpre podržao vojvođanski zakon, nakon čega je to glasanje poništeno, čime je vladajuća koalicija, kako smatraju, prekršila Poslovnik o radu, dok su iz SNS uzvratili da DS i LDP opstruišu rad parlamenta.
Predsednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović rekao je prilikom izjašnjavanja o izmenama Zakona o budžetskom sistemu da je došlo do greške u sistemu, posle čega izmene Zakona koje je predložila vojvođanska skupština nisu prihvaćene jer je za njih glasalo samo 15 poslanika.
"Zakon je prvo izglasan, ali onda se konstatovalo da nije izglasan, a radi se o tome da je to bio zakon opozicije i da je veliki deo vladajuće koalicije mehanički ili greškom, ne znam iz kojih razgloga, glasao za taj zakon. Bilo je nemoguće i nepoznato do sada poništiti glasanje pod izgovorom da je tehnička greška", rekao je šef poslanika DS Dragoljub Mićunović novinarima u Skupštini Srbije.
Njegov stranački kolega Janko Veselinović tvrdi da je dopune Zakon o budžetskom sistemu podržalo najpre 120 poslanika nakon čega je glasanje poništeno i da je netačno da je reč o tehničkoj greški i naveo da predsedavajući po Poslovniku u roku od 15 sekundi od glasanja treba da saopšti rezultat, što Stefanović, kako je rekao, nije učinio.
Predsednik LDP Čedomir Jovanović je naglasio da se ne može dva puta glasati o istom zakonu, a da je činjenica da je vladajuća koalicija dva puta glasala o zakonu.
On je naglasio da su pravila parlamentarizma jasno definisana i identična i u Srbiji i u drugim zemljama, a da je "drugo glasanje" nelegitimno.
I šef poslanika Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor tvrdi da je vojvođanski predlog najpre dobio 120 glasova, nakon čega je glasanje poništeno uz obrazloženje da je reč o tehničkoj greški.
"Mislim da se tehnička greška ogleda u tome što poslanici vladajuće većine kada glasaju po savesti glasaju za vojvođanski predlog, a kada glasaju po partijskoj disciplini glasaju protiv", rekao je Pastor.
Naprednjaci, međutim, poručuju da liberali i demokrate opstruišu rad parlamenta, a zamenik šefa poslanika SNS Zoran Babić rekao je da će Skupština Srbije i u narednom periodu raditi u punom kapacitetu i svim danima, jer se tu kreiraju zakoni za boljitak Srbije.
"Ni za DS, ni za LDP nije sporno ni teško to što se radi i subotom, problem za DS i LDP je taj što je SNS pokazala rezultate u borbi protiv kriminala i korupcije, što su oni merljivi i imaju epilog i kada je slučaj Agrobanke i Azotare u pitanju i sada kada je reč o Miroslavu Miškoviću", rekao je Babić.
On je odbacio kritike opozicije i precizirao da se u tom trenutku nije glasalo o tom zakonu i da su tada on i šef poslanika SNS Veroljub Arsić ukazali da pojedine poslaničke jedinice nisu u funkciji.
"Nikakve povrede nije bilo, znam da bi neki voleli da dođe do destabilizacije vlade, ali ona radi u punom kapacitetu u borbi protiv korupcije i kriminala", rekao je Babić.
Socijalista Đorđe Milićević kaže da je obrazloženje predsednika parlamenta jasno i da je reč o tehničkoj greški.
On je rekao i da nema predstavu u ovom trenutku kako je ko pojedinačno glasao, ali da je SPS jasno tokom rasprave o tom zakonu izneo svoj stav o njemu.
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti