Vučić primenio Putinov metod!
Vladimir Putin je punih 12 godina ličnost broj jedan u Rusiji, što na premijerskoj, što na predsedničkoj funkciji. Proslavio se smenom Borisa Jeljcina krajem 1999. godine, koji ga je postavio za premijera u zamenu za doživotni imunitet. Potom je pobedio na izborima za predsednika 2000. godine uz podršku 52,94 odsto birača. Od tada počinje ekonomski uspon Rusije.
Početak konačnog obračuna sa oligarsima koji su se enormno obogatili u godinama nakon raspada SSSR-a privatizujući prirodne resurse usledio je 2003. godine. Uhapšen je najbogatiji Rus, vlasnik tadašnjeg naftnog giganta "Jukos" Mihail Hodorkovski. Isto se potom desilo i Platonu Lebedevu, a na udaru se našao i Boris Berezovski, koji je pobegao u Veliku Britaniju. Navodno je meta bio i Roman Abramovič, ali se i on na vreme sklonio u London. Nakon odlučujuće borbe u disciplinovanju oligarha, Putin je na sledećim izborima 2004. godine pobedio sa ubedljivih 71,34 odsto glasova.
Za razliku od Putina, Vučić ima mnogo teži zadatak, budući da nije ni predsednik ni premijer, već potpredsednik vlade, sa istina dosta širokim ovlašćenjima. Iza Putina je stajala grupa moćnih operativaca KGB-a i generala, koji su ga doveli na vlast zahvaljujući kompromitujućoj dokumentaciji o tadašnjem predsedniku Jeljcinu.Vučić nije imao takvu podršku, na vlast je došao uz podršku 24 odsto glasova, koliko je SNS dobio na poslednjim izborima. On je takoreći odmah po formiranju vlade počeo sa hapšenjima, od direktora "Agrobanke" do bivših ministara Olivera Dulića i Saše Dragina. A kada su došli na red tajkuni, udario je na najjačeg - Miroslava Miškovića. Ostaje da vidimo da li će ostati dosledan borbi protiv privrednog kriminala i korupcije i da li će Srbija krenuti putem Rusije i privrednog oporavka.
Analitičar Branko Radun smatra da je nemoguće borbu protiv privrednog kriminala i korupcije u Srbiji porediti sa Rusijom, jer se to kod nas pokazalo kao potreba, a ne želja jednog čoveka.- Tačno je da borba protiv kriminala i korupcije u Srbiji ima referendumsku podršku, ali sličnost sa ruskim modelom nije velika. Tamo je došlo do disciplinovanja oligarha i tajkuna, a hapšeni su ili su napustili Rusiju samo oni koji na to nisu pristajali - objašnjava Radun.
Profesor na Fakultetu za bezbednost Zoran Dragišić kaže da Vučića tek čeka teško vreme u obračunu sa privrednim kriminalom i korupcijom- Bojim se da će kod nas umesto Miškovića i njemu sličnih doći neki drugi. Da bi se to sprečilo, potrebno je ukinuti sistemsku pretpostavku za nastanak novih Miškovića. Kada se to uradi, poverovaću u ozbiljnost ove borbe. Poverovaću i ako se bude išlo do kraja sa privođenjem zakonu onih koji su Miškoviću omogućili da postane to što jeste, pa makar to ugrozilo i samu vladu - kaže Dragišić.
Hodorkovski dobio 21 godinu zatvora
Putin je najpre pokušavao da disciplinuje tajkune kako bi državi vratili deo nelegalno stečenog kapitala. Ali, Hodorkovski je stao na čelo grupe nepokornih koji nisu pristajali na takve sporazume. Kad je prevršio meru, uhapšen je i bačen u tamnicu u Sibir. Osuđen je 2005. godine na devet godina zatvora zbog utaje poreza, da bi 2010. dobio dodatnih 13 za proneveru i pranje novca.Sve vreme je ostao nepokoran i iz zatvora je davao izjave protiv Putina i ruskog režima kao "nedemokratskog", pisao kolumne za zapadne novine i finansirao opoziciju.
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti