Predsednik Nikolić liderima opozicije predstavio Nacrt platforme o KiM. Đilas i Jovanović kritikovali dokument, dok je za Koštunicu i Pastora prihvatljiv

BEOGRAD - Da se Srbi slože.
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić održao je juče odvojene sastanke sa liderima opozicije o Nacrtu platforme za Kosovo i Metohiju. On je rekao da je oko tog pitanja potrebno postići najširi mogući konsenzus svih relevantnih političkih faktora.

- Platforma se bazira na očuvanju teritorijalne celovitosti Srbije, srpskog naroda koji živi na Kosovu u Metohiji, kao i srpskih crkava i manastira - kazao je Nikolić.

Predstavnici opozicije su nakon sastanka izneli dosta primedaba na račun dokumenta, a konačan stav će dostaviti nakon detaljne analize.

Lider DS Dragan Đilas rekao je da je platforma populistička i nerealna. On je zamerio što platforma sadrži i predlog za prekid tehničkog dijaloga sa EU, što bi značilo prekid evrointegracija i odlaganje datuma za pregovore.

Predsednik DSS Vojislav Koštunica kazao je da je iz platforme nejasno da li će autonomija Srba biti u okviru Kosova kao srpske pokrajine ili kao nezavisne države.

Kako je naglasio, za DSS je važno da se jasno definiše ustavnopravna veza Kosova i Srbije, ali i poštovanje sporazuma Beograda i Prištine.

Lider LDP Čedomir Jovanović najavio je da će ta stranka teško podržati platformu jer „model Republike Srpske ili Katalonije nisu prihvatljivi za KiM“.

A lider SVM Ištvan Pastor rekao je da je ta stranka spremna da podrži platformu ako ona „uvažava realnost na terenu“.



Šta piše u platformi

♦ Autonomija za sve srpske opštine na Kosovu, po ugledu na Kataloniju.
♦ Autonomijom obuhvaćene i Gračanica i Štrpce.
♦ AP KiM bi najvišim pravnim aktom bila proglašena demilitarizovanom zonom. Jedine legalne oružane snage bili bi pripadnici policije Kosova i Autonomne policije Zajednice srpskih opština KiM, koja bi bila njen integralni deo.
♦ Garant bezbednosti i statusa demilitarizovane zone AP KiM mogle bi da budu oružane snage EU (EUROCORPS), Vojska Srbije i Vojska Albanije.
♦ Srpska strana predlaže i formiranje dvodomne skupštine AP KiM, u kojoj bi gornji dom bio dom regiona i verskih zajednica, a donji dom građana.