Platforma u ovom obliku je i za EU i za Albance neprihvatljiva, ali Srbi će moći da računaju na nezavisno zdravstvo i školstvo

BEOGRAD - Tražimo mnogo da bismo dobili nešto!
Znali smo, kada je rađena platforma, da ona kao takva ne može da prođe kod albanske strane i EU, ali smo to uradili da bismo na kraju pregovora dobili što više, potvrdio je za Kurir izvor iz vrha Vlade.

- Želimo da albanska strana dođe u poziciju da im međunarodna zajednica kaže da ne mogu da odbijaju svaki predlog. A znamo da je platforma neodrživa u ovakvom obliku. Srbija će morati da rasformira institucije na severu Kosova u obliku u kojem trenutno postoje, ali će ostati zdravstvo, obrazovanje... - napominje sagovornik Kurira.

Prema nezvaničnim saznanjima, termin „vojska Albanije“ stavljen je u platformu da bi se „odobrovoljila kosovska strana“.
- Platforma je bazirana na realnosti na terenu. Činjenica je da Srbija tamo nema svoju vojsku i predlog da garant bezbednosti AP KiM bude EU, Vojska Srbije i vojska Albanije zapravo jeste realan i mogao bi da ulije poverenje i Albancima i Srbima - kaže naš izvor. Dodaje da krajnji izgled platforme sigurno neće biti ovakav kako je predloženo, te da treba „čitati između redova“.

U EK juče nisu želeli zvanično da komentarišu srpsku platformu jer je, kako kažu, to još uvek samo nacrt.

Ljajić: Paralelni procesi

Rasim Ljajić, potpredsednik Vlade, ističe da su platforma o Kosovu i tehnički dijalog sa EU paralelni procesi.

- Srbija nema interes da se obustavi tehnički dijalog, jer nikada nismo bili bliži datumu za početak pregovora. Međunarodna zajednica u svojim izveštajima ističe da nema podele Kosova, ali da se mora uvažiti posebnost Srba na Kosovu i po prvi put se govori o toj posebnosti - rekao je Ljajić.

Albanci burno reagovali

Bljerim Šalja, politički koordinator vlade Kosova, najavio je mogućnost povlačenja kosovske vlade iz pregovora u Briselu ukoliko platforma koju predlaže predsednik Srbije Tomislav Nikolić bude osnova za rešavanje problema KiM.