Skupština o Odboru RTS-a
BEOGRAD - Skupština Srbije nastaviće danas rad izborom članova Programskog odbora Radiodifuzne ustanove Srbije RTS, a u popodnevnom delu poslanici će postavljati pitanja članovima kabineta Ivice Dačića.
Poslovnikom o radu republičkog parlamenta predviđeno je da premijer i ministri svakog poslednjeg četvrtka u mesecu odgovaraju na pitanja poslanika od 16 do 19 sati.
Za članove Programskog odbora RTS, o čemu će poslanici danas raspravljati, predloženi su poslanici Marija Obradović iz SNS-a, Đorđe Milićević iz SPS-a, Mira Petrović iz PUPS-a, Milica Radović iz DS S-a, Jelena Trivan iz DS-a, Snežana Stojanović Plavšić iz URS-a i Bojan Đurić iz LDP-a.
Na listi je i 12 kandidata koje je predložila Republička radiodifuzna agencija, a među njima su diplomirani psiholog Jasmina Leković, kompozitor Nenad Milosavljević, diplomirani grafički dizajner Marko Vukomanović, novinar Katarina Ostojić, diplomirani pravnik Ištvan Bodžoni, apsolvent Aleksandra Grkinić, diplomirani ekonomista Tanja Santrač, profesor Univerziteta Singidunum Zoran Vujović, diplomirani filolog Tanja Dojčinović, diplomirani filozof Dragoljub Kojčić, naučni savetnik i profesor Zoran Avramović i novinar i konsultant Bratislav Grubačić.
Skupština je oko ponoći završila načelnu raspravu o više zakonskih predloga. Poslanici su završili načelnu raspravu o predloženom zakonu o javnim nabavkama, za koji poslanici vladajuće većine kažu da će omogućiti uštede u postupcima javnih nabavki, putem kojih je Srbija, kako su naveli, na godišnjem nivou gubila i do milijardu evra.
Završili su i objedinjeni načelni pretres o predlogu zakona o Razvojnom fondu Vojvodine, o izmenama Zakona o energetici, kao i predlozima zakona o davanju državnih garancija po zaduženju tri javna preduzeća u ukupnom iznosu od 225 miliona evra.
U raspravi je najviše pažnje posvećeno poslovanju i zaduživanju preduzeća Srbijagas, a ministarka energetike Zorana Mihajlović rekla je, pored ostalog, da će to ministarstvo u januaru predložiti plan restrukturiranja tog preduzeća.
Poslanici ništa manje nisu bili zainteresovani i za zakon o Razvojnom fondu Vojvodine, ali i za izmene Zakona o energetici, koje su kritikovale DS i LDP. Demokrate tvrde da se njima menjaju pravila za one investitore koji su već uložili svoja sredstva, a liberali da se nova rešenja donose bez konsultacija sa EU.
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti