UPROPASTIO NAS: Mirko slagao za milijardu evra!
Predsednik DRI Radoslav Sretenović predstavio je juče izveštaj o revizijama tokom 2012. godine. On je rekao da je Uprava za javni dug Cvetkovićevog ministarstva finansija prikazala iznos od 14,5 milijardi evra, što je za milion evra manje od cifre do koje su došli državni revizori.- Kad je određivanje visine javnog duga u pitanju, kod nas ne postoji jasno definisana metodologija i usklađeni propisi na osnovu kojih se to radi. DRI se zbog toga opredelio za primenu odredbi Zakona o budžetskom sistemu, koji definiše dug opšteg nivoa države u okviru opštih fiskalnih pravila - rekao je Sretenović.
On je objasnio i da nijedan zakonski akt ne predviđa sankcije protiv onih koji su lažno predstavili visinu javnog duga.- Visinu javnog duga moguće je računati na više načina i u okviru dva zakona - Zakona o javnom dugu i Zakona o budžetskom sistemu - koji uopšte nisu usklađeni. Zbog toga se podaci Narodne banke, bivšeg ministra finansija Mirka Cvetkovića i sadašnjeg ministra finansija Mlađana Dinkića ne poklapaju - objašnjava Sretenović.
On ipak dodaje da je metodologija kojom se služio DRI najbolja i da su podaci koje je ova institucija iznela potpuno tačni.Iz izveštaja proizilazi i da su javne nabavke i u 2011. godini bile najproblematičnije.- Ovog puta najdrastričnije kršenje Zakona o javnim nabavkama bilo je prilikom nabavke lekova. Većina apoteka u Srbiji nije nabavljala putem javnih nabavki lekove koji se pacijentima izdaju na recept. Tu su uočene nepravilnosti od oko 33 milijarde dinara, dok se oko osam milijardi dinara odnosi na javna preduzeća - rekao je Sretenović.
Radojka Urošević iz DRI navela je da je to telo utvrdilo i da nije vršena kontrola nabavke lekova koji se dobijaju na recept.- Revizijom je ustanovljeno da su od 78 apoteka samo četiri sprovodile postupke javnih nabavki - rekla je Uroševićeva.Programski direktor Transparentnosti Srbije Nemanja Nenadić ocenio je da su izveštaji DRI o reviziji završnih računa sve potpuniji, iz godine u godinu imaju sve više podataka, ističući da se, nažalost, uočeni problemi ponavljaju.- Zabrinjava što su problemi iz godine u godinu veoma slični i vezani često za iste zakone i očigledno da nije bilo dovoljno sluha da se naprave sistemske promene - istakao je Nenadić.
On je rekao i da je dobro što je revizor predložio neke promene u vezi s javnim dugom i što je sada u skupštinskoj proceduri novi Zakon o javnim nabavkama, tako da postoji šansa da se nešto pokrene nabolje.Prema njegovim rečima, potrebno je da Skupština bude angažovanija u kontroli rada vlade i javnih preduzeća.
- Većina državnih organa nema uspostavljene interne revizije u skladu sa zakonom. Zabrinjava i činjenica da je i pored utvrđenih nepravilnosti u vezi sa Zakonom o podsticaju građevinske industrije u uslovima krize primena tog zakona produžena za još dve godine - zaključio je Nenadić.
Đilasov GSP nije platio doprinose - 1,4 milijarde dinara!
Revizori su takođe utvrdili i da Gradsko saobraćajno preduzeće Beograd i Javno komunalno preduzeće Standard iz Jagodine nisu uplaćivali poreze i doprinose u iznosu od 1,7 milijardi dinara.
- Utvrđeno je da GSP Beograd nije izvršio uplatu poreza i doprinosa kod isplate zarada u iznosu većem od 1,4 milijarde dinara. Taj iznos kada je jagodinsko preduzeće "Standard" u pitanju iznosi 203 miliona - rekao je Sretenović.DRI je utvrdio i da ta dva preduzeća nisu izvršila ni plaćanja po osnovu PDV u iznosu od 25,6 miliona dinara - GSP Beograd više od 11 miliona dinara, a "Standard" više od 14 miliona dinara.
Bajatović opstruiše reviziju u Srbijagasu!
Radoslav Sretenović je izjavio i da su revizori DRI prilikom provere poslovanja JP "Srbijagas" od starta naišli na opstrukcije onih koji su bili zaduženi da im dostave svu traženu dokumentaciju.- Čim su naši ljudi došli u "Srbijagas", počele su opstrukcije, ali ipak smo uspeli da završimo posao i uskoro ćemo izaći u javnost s izveštajem o poslovanju ovog javnog preduzeća - rekao je Sretenović. On je dodao i da će vrlo brzo biti gotov i izveštaj za PD Termoelektrane i kopovi Kostolac.
Koliko je dužna Srbija
DRI:15.473.230.000 (51% BDP)
Cvetković:14.480.360.000 (45,1% BDP)
Razlika992.870.000
"S PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE ZIĐIN O DALJOJ SARADNJI" Vučić posle sastanka: Posebno smo se osvrnuli na ekonomski značaj projekata i otvaranje novih radnih mesta