Tri nova amandmana odbora proizilaze iz promedbi koje su u podnetim amandmanima navele Demokratske stranke i Demokratske stranke Srbije

BEOGRAD -Odbor za Kosovo i Metohiju odbacio je danas svih 14 amandamana koji su podneti na Predlog rezolucije o Kosovu, ali je uvažavajući primedbe koje su iznete u ranije podnetim amandmanima predložio skupštini na usvajanje tri nova amandmana.

Tri nova amandmana odbora proizilaze iz promedbi koje su u podnetim amandmanima navele Demokratske stranke i Demokratske stranke Srbije.

Prvi amandman odnosi se na preambulu rezolucije u kojoj se, u izvornom tekstu, nabrajuju rezolucije i delkaracije koje su do sada bile usvojene u parlamentu i predlaže da se generalnom forumulacijom zameni pojedinačno navođenje relevantnih akata o Kosovu i Metohiji i time izbegne mogućnost izostavljanja nekog od tih akata:

"Potvrđujući stavove iz svih rezolucija, deklaracija i odluka Narodne skupštine Republike Srbije o Kosovu i Metohiji i uzimajući u obzir odluke Generelne skupštine i Saveta Bezbednosti Ujedninjenih nacija o Kosovu i Metohiji", navodi se u novoj formulaciji.

Drugim amandmanom se menja nekoliko delova tačke 1. Predloga rezolucije i, između ostalog, predlaže se da se u tekst dokumenta prenese deo iz obraloženja kojim se predviđa da se sve nadležnosti, koje kao rezultat pregovora budu poverene privremenim institucijama samouprave u Prištini, budu potvđene ustavnim zakonom i prenete organima AP KiM.

U prethodnom tekst bilo je navedeno samo zakonom i amandmanom se zapravo precizira da je reč o Ustavnom zakonu.

Takođe, drugim amandmanom se sintagma "evropske integracije" u tekst u kome se navodi da "u razgovorima sa predstavnicima Prištine treba insitirati na onome što doprinosi boljem životu građana na KiM, miru, stabilnosti i evropskim integracijama" menja u "evropsku budućnost Srbije i regiona".

Drugim amandamnom se dodatno pecizira tekst koji se tiče života srpske zajednice na KiM i kojim se predlaže da se ciljevi razgovora prošire radi stvaranja uslova da srpska zajednica i druge nacionalne zajednice na području KiM imaju punu zaštitu ljudskih prava, garantovanu sigurnost, ostvarivanje prava na povratak i zaštitu njihovih imovinskih prava, rasvetljavanje sudbine nestalih, kao i efikasnost sudskih postupaka u vezi sa etničkim nasiljem nad Srbima.

Trećim amandamnom se samo zamenjuje reč Republika Srbije, rečima predstavnici Republike Srbije.

Sednici odbora nisu prisustvovali polanici DS i DS S.