Rezolucija PSSE o Kosovu: Zabrinuti smo za Srbe
STRAZBUR - Parlamentarna Skupština Saveta Evropa (PS SE) usvojila je danas rezoluciju o Kosovu u kojoj je ocenjeno da je napredak u poboljšanju vladavine zakona na Kosovu spor, naročito u pogledu borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije.
PS SE je naročito zabrinuta zbog situacije i bezbednosti srpske zajednice na severu Kosovu, gde, kako se ocenjuje još izbijaju incidenti i tenzije.
"Politički dogovor o upravljanju ovim područem je preduslov za održivo rešenje i ostvarenje evropskih težnji i Beograda i Prištine," navedeno je u rezoluciji, koja je usvojena sa 115 glasova za i 15 protiv.
U rezoluciji, koja je usvojena na osnovu izveštaja - "Situacija na Kosovu i uloga SE" izvestioca Komiteta za politička pitanja i demokratiju Bjorna fon Sidova, navodi se da je napredak u poboljšanju vladavine zakona na Kosovu spor, naročito u pogledu borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, kako na severu tako i na jugu Kosova.
Beograd i Priština se, između ostalog, pozivaju da se angažuju u dijalogu koji se vodi uz posredstvo EU "otvorenog uma" i bez preduslova i intenziviraju napore da se izbegne situacija koja bi dovela do pretvaranja severa Kosova u zamrznuti sukob.
PS SE poziva vlasti u Prištini da, između ostalog, stvore uslove za održivi povratak i reintegraciju raseljenih što podrazumeva čitav niz mera uključujući borbu protiv trgovine ljudima i ispunjavanje međunarodnih standarda kada je reč o vraćanju imovine posle konflikta.
Takođe je upozoreno da pravosuđe i dalje pati od političkog uplitanja, neefikasnosti i od nedostatka transparentnosti.
U rezoluciji se pozivaju vlasti na Kosovu, EULEX i UNMIK da nastave sa jačanjem vladavine prava, kao i pravnog i institucionalnog okvira za borbu protiv korupcije.
Sidov je u svom izveštaju ocenio da su se u protekle dve godine na Kosovu desili važni događaji u pogledu upravljanja i političke stabilnosti i sprovođenja reformi.
On je naveo i da su, međutim, potrebni veći napori kako bi se poboljšala funkcionalnost demokratskih institucija, naročito Skupštine Kosova, kao i efikasniji rad u javnoj administraciji i pravosuđu.
"Postoji opšti nedostatak vladavine prava na Kosovu. Korupcija je prisutna u celoj zemlji, na raznim nivoima. To se odnosi na pravosuđe, tužioce. Vladavina prava se mora poboljšati i ona mora biti predviđena za sve", kazao je Sidov tokom zasedanja PS SE.
On predlaže da Parlamentarna skupština intenzivira i proširi dijalog sa predstavnicima političkih snaga u Skupštini Kosova uz puno poštovanje statusno neutralne politike, koju, kako se ističe, SE nastavlja da vodi iako 34 od 47 država članica priznalo nezavisnost pokrajine.
On je upozorio da je glavni izazov na Kosovu implementacija ljudskih prava i vladavina zakona, a posebno borba protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Sidov je kao pozitivno izdvojio politički dijalog premijera Beograda i Prištine, prenosi radio "Slobodna Evropa".
"To otvara prostor mogućnosti za rešavanja fundamentalnih političkih problema zajedno sa tehničkim pitanjima. Informisan sam da je dosta toga sprovedeno, a to je bilo glavno, sprovođenje dogovorenog", naveo je on.
Sidov je, takođe, pozvao na veću ulogu SE na Kosovu.
"Izveštaj poziva na poboljšanje delovanja u promovisanju ljudskih prava, demokratije i vladavine zakona na Kosovu kao i da se prošire programi SE i dopusti odgovornim vlastima na Kosovu da direktno budu uključene u sprovođenje programa SE", istakao je Sidov.
On je zatražio i jačanje dijaloga Saveta sa izabranim političkim predstavnicima na Kosovu.
Sidov je istakao zabrinutost u vezi sa obrazovanjem na manjinskim jezicima na Kosovu, navodeći da se ono mora poboljšati.
Kako je rekao, alarmantno je što deca uče po različitim planovima i programima, koji navode na različita viđenja prošlosti, što će uticati na budućnost.
Aleksandra Đurović, koja je član srpske delegacije u PS SE, izrazila je rezervisanost na poziv za definisanje modaliteta intenziviranja i proširivanje dijaloga sa predstavnicima izabranim u Skupštini Kosova, dodajući da to može uticati na dijalog Kosova i Srbije.
"Ovaj, na prvi pogled, mali detalj mogao bi da postane uvod u ugrožavanje statusne neutralnosti Saveta Evrope. Šta više, kako smo započeli pregovore uz posredovanje EU, veoma je važno da se ne staje na put napretku pregovorima stvaranjem pritiska na jednu pregovaračku stanu", rekla je Đurović.
Kako je navela, svaka odluka koja bi makar i nagovestila promenu stava SE prema statusnoj neutralnosti mogla bi da ugrozi u nekoj fazi sam pregovarački proces.
VUČIĆ PRED VIŠE HILJADA LJUDI NA OTVARANJU DEONICE MORAVSKOG KORIDORA: Nećemo dati zemlju najgorima u ruke! Već sutra od 9 auto-putem do Vrnjačke Banje!