U izveštaju "Slobodni mediji i pluralizam medija kao podrška demokratiji", grupa stručnjaka traži od EU da preduzme korake koji će garantovati slobodu medija i van granica EU

BEOGRAD - Slobodni mediji i medijski pluralizam moraju biti uslov za članstvo u EU, ocenila je stručna grupa Evropske komisije u izveštaju o medijskim slobodama u Evropi.

U izveštaju "Slobodni mediji i pluralizam medija kao podrška demokratiji", grupa stručnjaka traži od EU da preduzme korake koji će garantovati slobodu medija i van granica EU.

"EU ne bi trebalo da štiti medijske slobode samo unutar članica, već i van granica naročito tamo gde ima jasne odgovornosti poput trgovine i procesa proširenja", navodi se u izveštaju.

U preporukama se navodi da sloboda medija i pluralizam treba da imaju "istaknuti ulogu" u proceni napretka zemalja koje pristupaju EU. "Slobodno i pluralističko medijsko okruženje mora biti preduslov za članstvo u EU", ocenila je stručna grupa.

Visoku stručnu grupu je 2011. godine imenovala Evropska komisija, a glavni autor izveštaja je bivša letonska predsednica Vaira Vike-Frejberga koja je na čelu te grupe.

U izveštaju se navodi da bi finansiranje medijskih organizacija iz javnih izvora trebalo da se obavlja na bazi nediskriminatorskih, objektivnih i poznatih kriterijuma.

"Bilo kakvo javno vlasništvo u medijima treba da bude regulisano strogim pravilima čime se ograničava uticaj vlasti i garantuje nadzor nezavisnog tela u čijem radu učestvuju predstavnici svih zainteresovanih strana", navodi se u izveštaju Evropske komisije i konstatuje da politička mešanja, komercijalni pritisci i interesi oglašivača ugrožavaju medijske slobode širom EU, kao i da na medijske slobode utiče i poslovni model medijskih kompanija kao i novi mediji.

Autori izveštaja ocenjuju i da ponašanje pojedinih novinara ugrožava kredibilitet i ugled profesije.

Naglašava se i da članice treba da "zaštite medijske slobode i pluralizam u okviru svojih granica", ali i da EU ima važnu ulogu, naročito u delu koji se odnosi na konkurenciju.

Kako bi se otklonili rizici koji ugrožavaju medijske slobode, izveštaj predlaže niz mera.

Svaka članica trebalo bi da ima nezavisni medijski savet sa nadležnostima da izrekne kazne medijima, natera emitere na izvinjenje ili oduzme status novinara. Saveti bi istraživali žalbe, ali i proveravali da li su mediji objavili kodeks ponašanja i obelodanili detalje o vlasničkoj strukturi.

Agencija za osnovna prava, agencija EU sa sedištem u Beču, trebalo bi redovno da objavljuje izveštaje o rizicima za medijske slobode na osnovu kojih bi Evropski parlement objavljivao rezolucije.

Osim što bi trebalo da imaju ulogu "moralnog kompasa", institucije EU bi takođe trebalo javno da objave i stave "na stub srama" imena članica u kojima se evidentno krši sloboda medija.