Okosnica njihovog rada biće pet, šest tema, kao što su borba protiv siromaštva kod žena, osnaživanje ženskog preduzetništva i bolja zdravstvena zaštita

BEOGRAD - Narodne poslanice u Skupštini Srbije formirale su operativni tim koji će u narednom periodu raditi na osnivanju "ženske mreže".

Formiranje ženskog kokusa u parlamentu potvrdili su predsednik skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Meho Omerović, poslanica Nove Srbije Dubravka Filipovski i predsednica Beogradskog fonda za političku izuzetnost (BFPE) Sonja Liht.

Kako objašnjava Filipovska, to neformalno telo okupiće poslanice iz različitih stranaka, a okosnica njihovog rada biće pet, šest tema, kao što su borba protiv siromaštva kod žena, osnaživanje ženskog preduzetništva i bolja zdravstvena zaštita.

"Prvi put u Skupštini Srbije ima 30 odsto predstavnica manje zastupljenog pola i mi moramo da radimo na rešavanju ženskih pitanja", ističe ona.

Sonja Liht ukazuje da je ideja o takozvanoj ženskoj mreži prisutna od početka rada novog saziva Narodne skupštine, i to uglavnom među mlađim poslanicama, čak i onima koje su potpuno nove u politici.

"Kroz projekat ‘Žene za demokratiju i jednakost’ poslanicama nudimo znanje, a kako će njihova mreža funkcionisati, osmisliće sami članovi Narodne skupštine", objašnjava Lihtova i precizira da bi ženski kokus mogao i zvanično da zaživi u narednih godinu i po dana.

Ona navodi da je suština tog projekta, koji su podržale Delegacija Evropske unije i Ambasada Finske u Srbiji, da ubrza osnaživanje članica parlamenta kako bi temu rodne ravnopravnosti stavile na dnevni red Narodne skupštine.

Sonja Liht ukazuje da su dosad održana dva seminara, u novembru i decembru, a da će početkom februara biti organizovan i treći na koji će, specijalno, doći i delegacija finskog parlamenta. Takođe, dodaje ona, i parlamentarke iz Srbije imaće priliku da posete skupštinu Finske i na taj način razmene iskustva s kolegama iz te članice EU.

Meho Omerović ukazuje da su poslanice iz različitih stranaka već osnovale operativno telo koje će u narednom periodu konkretizovati pitanje o konstituisanju neke vrste ženskog kokusa.

Omerović kaže da je Odbor kojim predsedava uspostavio saradnju sa BFPE i da je zajedno sa 43 poslanice prisustvovao seminaru ove NVO u novembru.

"Nije potrebno samo promeniti rečnik, već je potrebno da žene aktivnije učestvuju u procesima odlučivanja, i to na svim nivoima", ukazuje Omerović, koji ocenjuje da su pripadnice ženskog pola manje podložne korupciji.