Balfur je ocenila da Nemačke hoće da vidi dela, a ne samo da čuje reči i da se, ukoliko se to dogodi, može očekivati da Evropski savet u junu odredi datum početka pregovora o pristupanju Srbije EU. U tom kontekstu možemo da očekujemo da će pregovori početi u oktobru ili decembru 2013. godine, kazala je Balfur

BEOGRAD- Ekspert Centra za evropsku politiku iz Brisela Roza Balfur ocenila je da će Nemačka podržati EU da u junu utvrdi datum početka pregovora o prijemu Srbije, samo u slučaju da se ukinu srpske institucije na severu i da se odustane od podele Kosova.

"Mislim da će biti neophodan sveukupni dogovor oko severa Kosova, uključujući i paralelne strukture. I o tome neće biti diskusije. Mislim da su evropske institucije bile jasne da sever Kosova mora biti deo sveobuhvatnog dogovora i da nema opcije podele Kosova, kao i da ne postoje opcije o (opstanku) paralelnih institucija", rekla je Balfur.

Ona je dodala da detalji tog rešenja mogu biti nešto drugačiji, ali su generalni principi veoma jasni i neće biti pregovora o njima.

"Kada se dvoje predsednika (Tomislav Nikolić, Atifete Jahjaga) sastalo ovde u Briselu, oni su toga bili svesni. Interesantno će biti ako Ivica Dačić i Tomislav Nikolić sve ovo uspeju da "prodaju" Srbima, budući da je sve to suprotno njihovoj prethodnoj nacionalističkoj poziciji", rekla je ona.

Balfur je odbacila tvrdnje da je ukidanje institucija na severu Kosova dodatni uslov:

"Ne, nije tako. Taj uslov je jasno stavljen u decembarskim zaključcima Saveta ministara EU", rekla je ona.

Balfur je ocenila da Nemačke hoće da vidi dela, a ne samo da čuje reči i da se, ukoliko se to dogodi, može očekivati da Evropski savet u junu odredi datum početka pregovora o pristupanju Srbije EU.

"U tom kontekstu možemo da očekujemo da će pregovori početi u oktobru ili decembru 2013. godine", kazala je Balfur i dodala da je Uniji ove godine potrebna "uspešna priča" sa Srbijom, ali ipak za to neće biti nikakvih popusta ili prečica.

Govoreći o stavu zvaničnika EU o nedavnoj rezoluciji Skupštine Srbije i platformi o Kosovu, Balfur je rekla da oni veliki deo unutrašnje politike Srbije sagledavaju kao nešto što je za domaću upotrebu i ne veruju da je ozbiljna.

"Godinama imamo srpske političare, ali ne samo srpske političare, koji kažu jednu stvar ovde u Briselu, a sasvim drugu kod kuće. To se veoma dugo dešava. Dešavalo se i sa prethodnom vladom, tako da to nije neka novina", ocenila je ona.

Po njenim rečima, bilo je "ozbiljnih izazova" u vezi s prethodnom vladom Srbije pri primeni dogovorenog, zbog čega su počele sumnje da li je tadašnji predsednik Srbije Boris Tadić bio zaista posvećen pregovorima.

"Zapravo, Nemci su počeli da sumnjaju, dok su ostali ovde u Briselu imali poverenja u Tadića", reka je ekspert Centra za evropsku politiku iz Brisela.