Dežer: Srbija načinila praktične korake na putu ka EU
BEOGRAD - Šef Misije EU Vensan Dežer smatra da je Srbija "ostvarila značajan napredak" i "načinila praktične korake" na putu ka Evropskoj uniji, a da se sad nalazi u "važnom trenutku" u očekivanju izveštaja Evropske komisije.
"U izveštaju EK u aprilu biće procenjen napredak u dijalogu Beograda i Prištine i proces reformi. Proteklih meseci pokazana je značajna posvećenost dijalogu, a premijer Srbije će sutra u Brisleu voditi razgovore radi daljeg napretka u normalizaciji odnosa sa Prištinom", rekao je Dežer.
Na otvaranju javnog saslušanja o o akcionom planu za ispunjavanje preporuka Evropske komisije, Dežer je u Skupštini Srbije rekao da je ovo "važan trenutak za Srbiju" pošto će Evropska komisija 16. aprila predstaviti izvešaj Savetu, nakon čega će parlamenti zemalja članica EU razmatrati taj izveštaj i napredak Srbije do 28. juna - kada će se odlučivati o dodeljivanju datuma za početak pregovora o članstvu.
Kada je reč o procesu reformi, Brisel očekuje dalji napredak u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminla, reformi pravosuđa i javne uprave, ali i borbi protiv diskriminacije.
Dežer je ocenio i da bi parlament Srbije trebalo da nastavi sa osnaživanjem veza sa parlamentima članica EU kako bi se obezbedila što bolja percepcija ostvarenih rezultata.
Kako je rekao, Akcioni plan predstavlja put za strukturalne promene koje Srbija želi da ostvari i pokazuje kredibiltet Srbije u okviru procesa evrointegracija i njenu posvećenost sprovođenju promena.
Direktor Kancelarije Vlade Srbije za evrointergacije Milan Pajević predstavio je Akcioni plan Vlade Srbije za ispunjavanje preporuka EK.
Kancelarija za evropske integracije sačinila je nacrt Akcionog plana po objavljivanju Izveštaj EK u oktobru, a Vlada ga usvojila 6. decembra prošle godine.
Akcioni plan se odnosi na period do 1. septembra ove godine, rekao je Pajević dodajući da je u pripremi i srednjoročni Nacionalni program usvajanja proisa EU za period od četiri godine.
Prema njegovim rečima, za sprovođenjne mera Akcionog plana zadužena je složena mašinerija: nacionalno koordinaciono telo, kojim predsedava premijer, stručna grupa kojom predsedava Pajević, i 35 stručnih radnih podgrupa.
U Akcionom planu navedena je 231 pojedinačna mera, koju Vlada treba da sprovede i on obuhvata najvažnije preporuke EK, definisanje institucija za sprovođenje tih preporuka, planirane mere i definisane rokove.
Pajević je napomenuo da EK priprema - nezavisno od izvešaja o napretku - jedan manji izveštaj koji će biti skoncentrisan na nekoliko ključnih oblasti: kooridnaciju reformi u oblasti evropskih integracija, reformu pravosuđa, borbu protiv korupcije, poštovanje nezavnisnosti ključnih insitucija, slobodu medija, antidiskriminaciju i inkljuziju osetljivih grupa, zastitu manjina i poslovno okruženje.
Taj izveštaj će, prema njegovim rečima, biti udružen sa sveobuhvatnim Izveštajem EK kako bi odluka, 28. juna, o eventualnom dodeljivanju datuma za početak pregovora o članstvu bila što povoljnija i konkretnija.
Pajević je istakao i da će EK nezavisno od Izveštaja biti zadužena da pripremi pregovarački okvir za pregovore sa Srbijom.
Kancelarija za evropske intgeracije će u martu sastaviti izveštaj o stepenu ispunjenosti predviđenih obaveza koji će biti dostavljen vladi i EK.
"S PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE ZIĐIN O DALJOJ SARADNJI" Vučić posle sastanka: Posebno smo se osvrnuli na ekonomski značaj projekata i otvaranje novih radnih mesta